Konkurs piękności


Hewlett-Packard Photosmart C4280

Konkurs piękności

Hewlett-Packard Photosmart C4280

Miejsce wśród wyróżnionych model C4280 zawdzięcza przede wszystkim obniżeniu kosztów druku. To najbardziej spektakularna zmiana od poprzedniego testu. Mechanizm, który zajmuje się obsługą tej części, ma już kilka lat, zmieniły się tylko komplety atramentów, zwane Vivera, wlewane do tych samych kałamarzy. Powiększono wówczas liczbę dysz w nabojach trójpojemnikowych ze stu do dwustu na kolor, a w jednozasobnikowych, używanych do czarnego, z 416 aż do 672. Ta sama jest rozdzielczość (4800x1200 dpi) i wielkość kropli (5 pl w kolorze, a 15 w pigmentowej czerni). Naboje trzyczęściowe napełnia się kolorami CMY albo kompozycją foto (cmK), do pojedynczego wlewa się czarny pigmentowy. Można przy tym skorzystać tylko z dwóch naraz - albo CMY+K do tekstu i prostszych tematów, albo CMY+cmK do fotografii o wysokiej rozdzielczości.

Taniej

Jak zwykle po opracowaniu nowego systemu zainteresowanie poprzednim maleje. Podob-ny los spotkał tę uniwersalną kombinację, w której tylko zmniejszano coraz bardziej pojemniki z atramentem. Na szczęście ten niekorzystny trend został odwrócony. Po raz pierwszy od opracowania głowica jednokomorowa z 672 dyszami została powiększona, podobnie jak trójkolorowa. Zatem spadły i koszty eksploatacji.

Konkurs piękności

Opłacalność

Przypomniano sobie, że odpowiednio żonglując nabojami, można uzyskać dobrą jakość, przede wszystkim tekstu, kolorów i szczegółów. Tylko fotografia, mimo używania fotograficznej konfiguracji atramentów, wyszła gorzej niż w C6280. Także tempo druku, poza tekstem mono, było już wyraźnie wolniejsze niż w nowszej konstrukcji.

Dzięki bardzo niskim szumom skaner z kombajnu C4280 niespodziewanie wygrał test zgodności kolorów. Takie przesunięcie akcentu z równowagi na jakość powinno ucieszyć użytkowników domowych. Może nawet poszło za daleko, gdyż skan fotografii zdradza objawy przesterowania.

Konkurs piękności

Werdykt PCWK

Technologia druku termiczna

Rozdzielczość 4800x1200 dpi

Porty USB 2.0

Skaner CIS, 2400x4800 dpi

Jakość druku tekstowego 9

Jakość koloru 7,1

Jakość szczegółów 8,7

Jakość druku foto 5,3

Jakość skanowania 3,5

Informacje HP, tel. 022 5657700,http://www.hp.pl Cena 399 zł

Brother DCP-135C

Konkurs piękności

Brother DCP-135C

Zdobywanie rynku za pomocą niskiej ceny Brother już ma za sobą. Dotychczas te urządzenia raczej zamykały tabelę, tanim atramentem pretendując do nagrody za opłacalność. DCP-135C jest podstawą serii ośmiu kombajnów, która ma już więcej atutów. Różnią się niewiele mechanizmem druku, ale znacznie bardziej wyposażeniem w możliwości odczytu z karty pamięci cyfrówki, ekranu graficznego, kasety na papier foto, podajnika kartek do skanera czy wreszcie faksu. Z tej listy 135C ma tylko gniazdo PictBridge. Jego bezpośredni konkurenci do nagrody za ekonomię byli albo za drodzy (Canony) albo za wolni (DX4400), albo zbyt kosztowni w eksploatacji (Fx180 z HP). Niemałe znaczenie ma poprawienie samego Brothera.

Awans

Ten komplement dotyczy przede wszystkim jakości druku w jego najczęściej używanych rodzajach. Czarny nabrał głębi, poprawiono grafikę i komponowanie kolorów. Sądząc po deklarowanej rozdzielczości (1200x6000 dpi) i objętości kropli (1,5 pl), Brother nie powinien mieć problemów z oddaniem najdokładniejszych detali, ale w praktyce bywa różnie. Na wielu łatwiejszych i trudniejszych wydrukach widać delikatną poziomą teksturę i skłonność do zazielenienia. Także ciemniejsze tony niebieskiego zlewają się w jedną plamę. Te wady zacierają się na lepiej ocenionych fotografiach. W efekcie punktacja za jakość druku była jedną z najwyższych w grupie tańszych modeli.

Konkurs piękności

Ocena końcowa

Za to skaner zasłużył na naganę. Zdjęcie wyszło zdecydowanie najgorzej, zginęły chmury na niebie i cegły w ciemnym murze. W teście kolorymetrycznym do gęstości optycznej 0,5 było jeszcze jako tako, powyżej skaner pokazywał już, co chciał. A powinien dotrwać przynajmniej do 1,5 D. Jego pozycję uratowało rozpoznawanie tekstu, w którym najnowszy (11SE) PaperPort spisał się bardzo dobrze.

Konkurs piękności

Werdykt PCWK

Technologia druku piezoelektryczna

Rozdzielczość 1200x6000 dpi

Porty USB 2.0

Skaner CIS 600x2400 dpi

Jakość druku tekstowego 8,5

Jakość koloru 7,1

Jakość szczegółów 8,2

Jakość druku foto 5,2

Jakość skanowania 2,9

Informacje Brother, tel. 022 6077660,http://www.brother.pl Cena 250 zł