Konsola Sega Saturn

Jeszcze do niedawna w Polsce królowały konsole 16-bitowe, których możliwości były raczej skromne w porównaniu z komputerami osobistymi. Sytuacja zmieniła się wraz z nadejściem konsol nowej generacji m.in. Segi Saturn, Playstation Sony czy Jaguara Atari. Teraz za cenę o wiele mniejszą od komputera, który oferowałby podobne możliwości, zyskujemy możliwość grania w najnowsze, rozbudowane gry. Na zachodzie konsole są bardzo popularnie, często w domach znajduje się i komputer (do pracy) i konsola (do rozrywki).


Jeszcze do niedawna w Polsce królowały konsole 16-bitowe, których możliwości były raczej skromne w porównaniu z komputerami osobistymi. Sytuacja zmieniła się wraz z nadejściem konsol nowej generacji m.in. Segi Saturn, Playstation Sony czy Jaguara Atari. Teraz za cenę o wiele mniejszą od komputera, który oferowałby podobne możliwości, zyskujemy możliwość grania w najnowsze, rozbudowane gry. Na zachodzie konsole są bardzo popularnie, często w domach znajduje się i komputer (do pracy) i konsola (do rozrywki).

Charakterystyka

Sega Saturn to konsola 32-bitowa. Jej możliwości graficzne są imponujące - potrafi wyświetlić ponad 16 milionów kolorów przy rozdzielczości ekranu 2048 na 1024 punkty. Szybkość animacji zapewniają dwa procesory SH2 (o wydajności 25 MIPS każdy). Gry wczytywane są z dysków CD. Napęd CD potrafi odczytywać płyty w różnych formatach - gry Saturna, płyty audio, audio z grafiką (również rozszerzoną Photo CD) i 8 - centymetrowe single CD. Po podłączeniu do głośników (dobrze mieć telewizor stereo) możemy słuchać płyt CD z możliwością ustawienia różnych poziomów głębi (surround), wysokości dźwięków (opcja zabawna, choć niezbyt przydatna) i wyciszenia wokali - dla fanów karaoke. Dzięki wbudowanej pamięci RAM możemy zachowywać stan gry. Do dyspozycji mamy 461K pamięci, co starcza na przechowanie danych z około siedmiu gier. Komunikaty mogą być wyświetlane w sześciu językach, ale nie w polskim.

Jeżeli mamy znajomego z taką samą konsolą możemy je połączyć za pomocą specjalnego kabla i grać w sieci. W komplecie dostajemy konsolę, kabel do telewizora i jeden pad sterujący. W ofercie akcesoriów, które możemy dokupić znajdują się m.in dodatkowy pad sterujący, karty z dodatkową pamięcią, wolant - kierownica, mysz, pulpit z joystickiem i przystawka pozwalająca na podłączenie aż sześciu graczy jednocześnie. Producenci zapowiadają, że niedługo będzie można dostać klawiaturę, napędy dysków twardych i floppy, przystawkę do płyt wideo i urządzenie do sterowania podczerwienią. Widać wiec, że system się rozwija. Szkoda tylko, że nie przewiduje się możliwości rozbudowy samej konsoli (konkurencja - Sony niedługo rozpocznie sprzedaż przystawki znacznie rozszerzającej możliwości Playstation).

Gry

Oferta gier jest dość szeroka. Nie tak szeroka jak na pecety, lecz wszystkie ważniejsze tytuły zawsze wychodzą na obydwie platformy. Gry, które zostały zaprogramowane specjalnie na konsolę są przeważnie o wiele lepiej dopracowane niż te na komputery osobiste. Nie ma problemów ze zwolnieniami akcji, czy "zatykaniem" się systemu - po prostu cały system zajmuje się tylko obsługą gry, a nie pobocznymi zadaniami. Z drugiej strony wśród tytułów gier na konsole brakuje produkcji shareware'owych i "starych, ale jarych" hitów z przeszłości. Jeszcze jakiś czas temu, gdy rynek gier był zdominowany przez piratów, konsole nie miały szans na rynku. Po prostu nie istnieją na nie pirackie tytuły. Dominacja wielkich producentów gier ma swoje złe strony - mniejsi, którzy wypuszczają czasami bardzo dobre tytuły, nie zawsze decydują się na opracowanie wersji konsolowej. Ponadto gry - hity są przeważnie droższe od nisko budżetowych produkcji. Oczywiście sytuacja powoli się zmienia, szczególnie na zachodzie, lecz obecny stan może zniechęcić wielu potencjalnych nabywców Saturna i innych konsol. Z drugiej strony mamy przez to wybór produkcji na bardzo wysokim poziomie (oczywiście bywają wyjątki). Wszystkie firmy produkujące konsole, w tym Sega, uruchomiły, lub niedługo uruchomią, specjalne serwery w Internecie, które oferują możliwość gry w sieci. Pozwala to na grę z ludźmi z całego świata i korzystanie z nieograniczonych zasobów sieci. Niestety w Polsce taka wizja wydaje się jeszcze dość odległa, ale warto poczekać.

I nie tylko

Wbrew pozorom konsola może służyć nie tylko do gier. Jak już wcześniej pisałem, jest dobrym może być odtwarzaczem CD. Ponadto po zainstalowaniu z CD-ROMu specjalnego systemu operacyjnego (dostępnego już u nas), możemy oglądać i segregować obrazki lub zdjęcia zapisane na płytach Photo-CD. Mamy możliwość podkładania pod sekwencję utworzoną z obrazków, muzyki z kompaktu i wprowadzania prostych efektów specjalnych (obroty, przesuwanie etc.). Na razie to nie wygląda na zbyt pożyteczną funkcję, lecz wraz z rozwojem fotografii cyfrowej, może to się stać nowoczesną formą albumu rodzinnego.

Kupić, nie kupić

Mimo wszelkich wad konsoli Saturn jest ona bardzo atrakcyjną formą rozrywki. Można raczej być spokojnym o przyszłość tej platformy. Firma Sega ma się dobrze i na pewno zadba o dopływ nowych gier. Cena nie jest bardzo wygórowana (w porównaniu do innych systemów i komputerów osobistych), więc jeśli ktoś chce sobie sprawić dobry prezent pod choinkę, to Saturn jest dobrym pomysłem. Muszę jednak wszystkich przestrzec - konsola w domu oznacza długie wieczory wyjęte z życia, przynajmniej tego realnego.