Konsola Sony PlayStation 4 oficjalnie zapowiedziana! Tylko jak ona właściwie wygląda...?

Zgodnie z oczekiwaniami firma Sony zapowiedziała podczas wczorajszej konferencji konsolę PlayStation 4. Dowiedzieliśmy się m.in., że nie będzie ona blokowała używanych gier.


Po blisko siedmiu latach oczekiwania firma Sony zapowiedziała w końcu oficjalnie następnej generacji konsolę, PlayStation 4. Projektując ją przyświecał jej jeden cel: "zapewnienie graczom prawdziwie magicznych doświadczeń, które można znaleźć tylko w świecie PlayStation".

PlayStation 4 - hardware

Specyfikacja techniczna nowej konsoli przedstawia się następująco:

- 8-rdzeniowy procesor AMD

- high-endowa karta graficzna

- 8 GB pamięci DDR5

- dysk twardy

- napęd Blu-ray

- Gigabit Ethernet, 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 EDR

- HDMI, USB 3.0, wyjścia optyczne i analogowe

Potwierdziły się też wcześniejsze informacje o tym, że konsola będzie współpracowała z nowy padem. DualShock 4 oferuje panel dotykowy, Light Bar (ustalanie położenia), wyjście słuchawkowe i przycisk Share (o nim nieco później).

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 26.11.2021]
  • Najlepsze gry do wspólnej zabawy na Nintendo Switch
Konsola Sony PlayStation 4 oficjalnie zapowiedziana! Tylko jak ona właściwie wygląda...?

Sony DualShock 4

Co więcej, unowocześniona zostanie PlayStation Eye, która dzięki dwóm kamerkom zapewni bardziej precyzyjne sterowanie ruchem.

Jeżeli chodzi o wydajność, Sony wspomniało o mocy obliczeniowej na poziomie 1,84 teraflopsów oraz przepustowości pamięci RAM na poziomie 176 GB/s. Znaczny postęp w porównaniu do PS3 zapewnić ma przede wszystkim znaczne ulepszenie w zakresie fizyki, dzięki czemu gry powinny stać się bardziej realistyczne.

PlayStation 4 - wątek społecznościowy

PlayStation 4 oferuje interesujące społecznościowe rozwiązanie pozwalające graczom na dzielenie się podczas rozgrywki z przyjaciółmi online materiałami wideo i screenshotami z gry (służy do tego wspomniany wcześniej przycisk Share). Co więcej, gracze będą mogli także na żywo obserwować poczynania znajomych i wchodzić z nimi w interakcję podpowiadając np. w jaki sposób przejść dany poziom.

PlayStation 4 pozwalała będzie na granie w grę bezpośrednio po jej zakupie (instalacja w tle) i zaoferuje kompletnie przebudowany interfejs użytkownika, natomiast dzięki personalizacji sklep PS Store zaproponuje nam tytuły, które powinny nas najbardziej zainteresować.

Konsola zapewniać ma ponadto większą integrację z Facebookiem oraz usługami streamingującymi, takimi jak np. Gaikai.

PlayStation 4 i inne konsole

Nowa konsola niestety nie pozwoli na odtworzenie gier z PlayStation 3 na krążku. Będziemy jednak mogli z nich skorzystać (dotyczy to oczywiście również PS, PS2 i konsoli mobilnych) dzięki chmurze, czym ma się zająć wspomniana wcześniej firma Gaikai.

PlayStation 4 - ekosystem

PlayStation 4 zaoferować ma możliwość strumieniowego przesyłania gier do innych urządzeń, takich jak pecety, tablety i smartfony. Ponadto znacznemu usprawnieniu ulec ma współpraca z PlayStation Vita.

PlayStation 4 - gry

Podczas zapowiedzi nowej konsoli przedstawione zostały również pierwsze gry na nią przeznaczone. Oto kilka z nich:

PlayStation 4 i używane gry

Wbrew wcześniejszym obawom wielu graczy, firma Sony zapowiedziała, że PlayStation 4 nie będzie blokowała używanych gier.

Kiedy premiera?

Nowa konsola Sony powinna pojawić się na rynku w okolicach Święta Bożego Narodzenia.

Jaka cena?

Niestety nic oficjalnie na ten temat nie wiadomo.

PlayStation 4 - jak ona wygląda...?

Na koniec warto zauważyć, że Sony pominęło pewien istotny szczegół. O co chodzi? O wygląd nowej konsoli, która nie została zaprezentowana na żadnym slajdzie...

______________________

Co sądzicie o PS4? Czy zapewni prawdziwą rewolucję na rynku gier?