Konsola Xbox One - tyle kosztuje jej wyprodukowanie

Znamy już przybliżony koszt produkcji sprzedawanej za 499 USD konsoli Xbox One.

Od kilku dni na wybranych rynkach gości konsola Microsoft Xbox One. Wczoraj dzięki serwisowi iFixit dowiedzieliśmy się, że można ją łatwo naprawić, co z pewnością niektórzy z użytkowników urządzenia będą musieli przetestować po zakończeniu gwarancji.

Dzisiaj mam na temat gadżetu Microsoftu kolejne interesujące informacje. Trafił on bowiem w "ręce" firmy IHS, która, podobnie jak wcześniej iFixit, rozebrała go na części pierwsze. Na tej podstawie przygotowała raport (do jego nieoficjalnej wersji dotarł serwis AllThingsD), dzięki któremu dowiadujemy się, że koszt wyprodukowania konsoli Xbox One (konsola, Kinect, kontroler, montaż) wynosi 471 USD (sama konsola - 332 USD), w czym największy udział mają:

- 8-rdzeniowy układ x86 APU od AMD: 110 USD (najdroższy element)

- Kinect 2: 75 USD

- 8 GB DDR3: 60 USD

Oznacza to więc, że Microsoft sprzedając konsolę Xbox One za 499 USD może liczyć na zysk w wysokości 28 USD.

Zobacz również:

  • Darmowe gry na PC, PlayStation oraz Xbox. Sprawdź najnowsze okazje [18.10.2021]

Porównanie z PlayStation 4

Jak Xbox One wypada na tle PlayStation 4? Koszt jego wyprodukowania jest wyższy o 90 USD od kosztów produkcji konsoli Sony (381 USD). Warto jednak pamiętać, że wycena tej drugiej nie obejmuje kamery PlayStation 4, która nie jest oferowana w podstawowej wersji urządzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że Microsoft (jak wynika z wyliczeń IHS) więcej zarabia na sprzedaży Xbox One niż Sony na PS4.