Konsole do gier coraz bardziej popularne w Polsce

Według dziennika Rzeczpospolita Polacy coraz chętniej kupują konsole do gier. W ubiegłym roku odnotowane zostały znaczące wzrosty sprzedaży konsol Playstation 3 i Xbox 360. Nintendo Wii, które cieszy się dużym uznaniem na Zachodzie, budzi nadzieję dystrybutorów, ale póki co może liczyć na około 5% rynku.

Miniony rok był w Polsce przełomowy dla producentów konsol i wydawców gier. Jak podaje dziennik Rzeczpospolita Polacy coraz chętniej kupują Playstation 3 i Xboksa 360. W przypadku produktu Sony odnotowano wzrost sprzedaży z 18,1 tysiąca sztuk w 2007 roku do 57,3 tysięcy w 2008 roku. Microsoft nie podał wyników dla naszego rynku, ale według sprzedawców można mówić nawet o 100-procentowym wzroście zainteresowania tym produktem. Spore nadzieje wśród dystrybutorów budzi także Nintendo Wii. Urządzenie popularne na Zachodzie mogło, według szacunków sieci Media Markt, zdobyć około 5% polskiego rynku. Pozostaje w cieniu produktów Sony i Microsoftu, ale firmy liczą na to, że jako sprzęt o charakterze rodzinnym łatwiej przyciągnie uwagę klientów, którzy nie interesowali się dotychczas tego typu sprzętem.

W Polsce gry na komputery PC stanowią około 80 procent rynku. Krzysztof Zych, z polskiego oddziału Electronic Arts twierdzi, że w 2009 roku konsole zdobędą około 40 procent rynku, a w 2010 będą mogły przełamać dominację pecetów. Wartość całego rynku gier w Polsce jest trudna do oszacowania, ze względu na brak wiarygodnych badań oraz fakt, że część firm nie podaje informacji o sprzedaży. Rzeczpospolita sugeruje, że może on oscylować wokół miliarda złotych.