Kontomierz. Finanse pod kontrolą

Kontomierz to serwis internetowy, który ułatwia analizę środków finansowych zgromadzonych na kilku (lub wielu) kontach bankowych, a także zasobów gotówkowych.

Informacje: https://kontomierz.pl Cena: bezpłatny Ocena: 8,5

Pozwala na zaimportowanie historii wydatków i przychodów ze wskazanych rachunków bankowych, a następnie przygotowuje na ich podstawie przejrzyste raporty. Dzięki temu możesz szybko sprawdzić na co najwięcej wydajesz i gdzie warto poszukać oszczędności.

Kontomierz. Finanse pod kontrolą

Wszystkie operacje związane z logowaniem i importowaniem danych są realizowane w bezpiecznym, szyfrowanym połączeniu SSL. Hasła i kody dostępu do kont bankowych nigdy nie są wysyłane na serwer Kontomierza, lecz zostają na komputerze użytkownika, wewnątrz specjalnie przygotowanego na ten cel apletu Javy. Gdy już zalogujesz się do witryny banku, aplet ten automatycznie pobiera historię rachunków i sporządza szczegółowe statystyki, a nawet pokazuje na wykresach różne aspekty twoich finansów. Obecnie Kontomierz jest w stanie zaimportować historię przelewów z jedenastu banków: Alior, BPH, WBK, Citybank, ING, Inteligo, mBank, Millennium, MultiBank, Pekao SA i PKO BP. Domyślnie dane o przelewach pobierane są z okresu trzech ostatnich miesięcy, ale wartość tę można w opcjach apletu dowolnie zmodyfikować, podobnie jak zakresy sporządzanych analiz.

Serwis bardzo dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem poszczególnych wydatków, bazując przede wszystkim na pozycji "tytuł przelewu", która jest, a przynajmniej powinna być określona na każdej dyspozycji wypłaty - bez tego niemożliwe byłoby generowanie prawidłowych raportów. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość pomyłki, szczególnie gdy na danym koncie wykonuje się dużo operacji. W Kontomierzu masz zawsze możliwość skorygowania tytułu przelewu. Ponadto serwis potrafi automatycznie wykluczyć z procesu analizy przelewy realizowane na własne konta.

Kontomierz. Finanse pod kontrolą

Kontomierz pozwala także śledzić wydatki gotówkowe - służy do tego specjalny rachunek o nazwie "Portfel". Aby to miało sens, musisz najpierw ustalić kwotę początkową, a później konsekwetnie ewidencjonować przychody i wydatki. Pieniądze wypłacane z bankomatów automatycznie zasilają twój "rachunek" gotówkowy.

Praktycznym dodatkiem jest wirtualna świnka skarbonka, która motywuje do comiesięcznego odkładania pewnej sumy pieniędzy - określonej w liczbach bezwzględnych lub wyrażonej jako procent przychodów. Gdy "rozbijesz" świnkę (a możesz to zrobić w każdej chwili), zgromadzone w niej pieniądze powrócą do środków wolnych. Zależnie od potrzeb możesz założyć dowolnie dużo świnek skarbonek.

Kontomierz sprawdzi się także w roli strażnika. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie opcje w konfiguracji, a będzie wysyłał powiadomienia e-mailem, gdy na liście twoich wydatków pojawi się nietypowa pozycja, gdy odnotuje podejrzanie duży wydatek, gdy saldo rachunku spadnie poniżej krytycznego poziomu itp. Dla każdego takiego zdarzenia da się skonfigurować próg (kwotę), którego przekroczenie spowoduje wysłanie zawiadomienia. Alerty są także wyświetlane na stronie głównej po zalogowaniu w aplikacji.

Plusy:

  • kontrola wszystkich rachunków bakowych w jednym miejscu
  • natychmiastowe oszczędności
  • różne warianty analizowania zasobów finansowych

Minusy:

  • nie współpracuje ze wszystkimi bankami

Podsumowanie: ułatwia zarządzanie finansami, ujawnia rzeczywiste koszty prowadzenia rachunków i kredytów, motywuje do oszczędzania, pokazuje gdzie można zaoszczędzić.