Kontrola rodzicielska w Androidzie

Chcesz dać dziecku do zabawy swój tablet/smartfon z Androidem, lecz boisz się, że może to się źle skończyć dla twoich danych? Podpowiadamy co zrobić, aby się przed tym zabezpieczyć.


Tablety i smartfony to świetne narzędzia, które mogą być pomocne w rozwoju dzieci zapewniając im np. dostęp do aplikacji pozwalających na ćwiczenie pamięci. Te potężne gadżety zawierają jednak często ważne dane rodziców, których utrata byłaby bardzo bolesna. Ponadto oddane w ręce pociech mogłyby np. znacząco obciążyć ich kartę kredytową.

Czy jest jednak jakiś sposób na to, aby można było bez większych obaw (oczywiście nie bierzemy tutaj pod uwagę uszkodzeń mechanicznych, których prawdopodobieństwo w ogromnej mierze zależy od predyspozycji danego dziecka) oddać ukochany gadżet dziecku do zabawy? Oczywiście, że tak.

Ograniczone profile (na tablecie)

Android w przypadku tabletów oferuje funkcję, która co prawda nie ma w nazwie "rodzicielska", lecz pozwala osiągnąć ten sam cel.

Jeżeli korzystasz z urządzenia pracującego pod kontrolą Androida w wersji 4.3 lub nowszej możesz pokusić się o stworzenia profilu o ograniczonym dostępie (różnice: "Użytkownik" posiada konto Google połączone z systemem Android, natomiast "Profil" nie). Możesz ustawić, które funkcje i aplikacje będą dla niego dostępne. Dzięki temu zachowasz pełną kontrolę tego, z czym na tablecie będzie miało do czynienia twoje dziecko. Oczywiście niezbędna tutaj jest blokada ekranu, ponieważ dziecko może okazać się cwańsze niż myślisz i zechce korzystać z konta użytkownika. Na szczęście Android podczas procesu tworzenia ograniczonego profilu o tym przypomina.

Aby stworzyć profil z ograniczonym dostępem kliknij Ustawienia > Użytkownicy > Dodaj użytkownika lub profil. Kliknij Profil ograniczony i po wyświetleniu nowego profilu z listą ustawień nazwij go (kliknij Nowy profil). Teraz kolej na użycie przełączników WŁ./WYŁ. i wybranie udostępnianych aplikacji (niektóre z nich są automatycznie zablokowane: np. Kalendarz, czy Dokumenty).

Opcje telefonu

Niestety ograniczone profile nie są dostępne dla smartfonów pracujących pod kontrolą Androida. W przypadku urządzeń korzystających z systemu Google w wersji 5.0+ możesz jednak pokusić się o inne, co prawda nieco mniej przydatne jeżeli chodzi o kontrolę rodzicielską rozwiązanie, lecz przynajmniej zabezpieczające twoje prywatne treści (np. wiadomości e-mail) przed dzieckiem. Stwórz oddzielny profil użytkownika (maksymalnie czterech użytkowników na telefonie i ośmiu na tablecie) korzystając przy tym z możliwości odcięcia mu dostępu do funkcji dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS dzięki czemu będziesz mógł być pewny, że nie nawiąże kontaktu z obcą osobą oraz nie obciąży twojego rachunku za telefon.

Otwórz na urządzeniu menu Ustawienia. W sekcji „Urządzenie” kliknij Użytkownicy. Kliknij Dodaj użytkownika. Wykonaj instrukcje na ekranie.

Jeżeli jednak uznasz, że tak stworzone konto zapewnia zbyt wiele możliwości dziecku, skorzystaj z kolejnej bardzo przydatnej funkcji Androida 5.0, czyli „przypinania” aplikacji.

Przypinanie aplikacji

Przypinanie aplikacji to jedna z najbardziej przydatnych funkcji rodzicielskich po skorzystaniu z której możesz być pewien, że dziecko nie skasuje przypadkowo danych, kontaktów czy też nie uruchomi innych aplikacji. W tym rozwiązaniu na ekranie smartfona/tabletu widoczny jest jedynie ekran wybranej przez ciebie aplikacji (niektóre aplikacje mogą pytać, czy chcesz użyć tej funkcji), z którego wyjście możesz dodatkowo zablokować.

Otwórz na urządzeniu menu Ustawienia. Kliknij Zabezpieczenia. W sekcji „Zaawansowane” kliknij Przypinanie ekranu (włącz przełącznik). Otwórz aplikację i przejdź do ekranu, który chcesz przypiąć. Wybierz znajdujący się w prawym dolnym rogu kwadracik, a następnie dotknij ikonę pinezki. Skorzystaj z możliwości wyświetlenia ekranu blokady po odpięciu aplikacji (robi się to poprzez przyciśnięcie przycisku powrotu (trójkącik) równocześnie z kwadratem): zaznacz pole „Aby odpiąć, poproś o wzór odblokowania”. Kliknij Start.