Kontrola startu Windows

Skuteczna recepta na powolny Windows: pozbądź się niepotrzebnych programów uruchamianych wraz ze startem systemu. Zajmują one pamięć operacyjną, absorbują procesor, a szczególnie złośliwe (trojany, wirusy, programy szpiegujące) mogą wyrządzać wiele szkód. Przedstawiamy kilka wygodnych narzędzi służących zarządzaniu startem systemu. Dzięki nim dowiesz się, co tak naprawdę uruchamia się wraz z "okienkami" oraz znacznie przyspieszysz działanie swojego peceta.

Kontrola startu Windows
Aplikacje napisane dla systemu Windows nie zawsze zachowują się tak jak powinny - instalują dodatki w postaci wirusów, programów szpiegowskich, dialerów i innych "śmieci". Jeżeli chcemy skorzystać z jakiegoś programu, to wystarczy go uruchomić ręcznie. Nie ma potrzeby, aby był dostępny cały czas w tle. Najczęściej po instalacji kilkunastu programów z "dodatkami" okazuje się, iż sam system operacyjny zajmuje 15% zasobów komputera. Jeżeli nie uśmiecha ci się formatowanie dysku i ponowna instalacja "okienek" warto zapoznać się z kilkoma narzędziami do usuwania i edycji 'startu' Windows.

Absolute StartUp

Kontrola startu Windows

Absolute StartUp

Cieszący się dużą popularnością wśród użytkowników menedżer optymalizujący uruchamianie systemu, usługi oraz biblioteki dll. Zabezpiecza komputer przed wirusami, programami szpiegowskimi, tworzy kopie bezpieczeństwa startowych plików konfiguracyjnych *.reg i *.bat - eksportuje je do listy HTML. Pozwala również sprawdzić, jakie zmiany zaszły w procesie uruchamiania Windows.

Wyróżnienia
Naszym zdaniem na wyróżnienie zasługuje program Absolute StartUp, który pomimo ogromnych możliwości jest prosty w użyciu. Jego mankamentem jest jedynie cena. Dlatego też drugie wyróżnienie przyznaliśmy darmowej aplikacji Startup Inspector, która pod względem funkcjonalności przewyższa niektórych płatnych konkurentów.

Do głównych zadań programu należy:

- zbieranie informacji dotyczących programów uruchamianych wraz z systemem i w razie potrzeby ich zatrzymywanie;

- skrócenie czasu uruchamiania systemu i optymalizacja użycia pamięci;

- śledzenie procesu startu systemu i jego zmian;

- możliwość dodania do startu dowolnej aplikacji, dokumentu, strony WWW, itp.;

- czasowe wyłączenie aplikacji dodanych do zakładki "autostart";

- ustawienie "stabilnej konfiguracji" i zabezpieczenie jej przed zmianami;

- zapisywanie zdarzeń rejestru podczas autostartu.

Program dostępny jest w demonstracyjnej wersji 21-dniowej, a jego cena wynosi 29,95 USD.

EF StartUp Manager

Kontrola startu Windows

EF StartUp Manager

Zarządza wszelkimi programami, które są uruchamiane w trakcie startu systemu Windows. W prosty sposób możesz zobaczyć, które aplikacje uruchamiane są dla wszystkich użytkowników, a które tylko dla jednego. Dzięki prostemu interfejsowi użytkownik może wyłączyć na określony czas uruchamianie wybranego programu lub całkowicie usunąć go z listy startu. Dodatkowo możemy określać kolejność włączania poszczególnych aplikacji oraz czas pomiędzy uruchomieniem kolejnych. Takie ustawienie zapobiega zawieszeniu się systemu w przypadku starszych komputerów i czyni system bardziej odpornym na ataki wirusów.

Program dostępny jest w wersji shareware. Jego pełne wydanie kosztuje 14,80 USD.

StartEd

Kontrola startu Windows

StartEd

Niewielkie, ale za to solidnie przygotowane narzędzie, umożliwiające pilnowanie tego, jakie programy uruchamiają się podczas ładowania systemu operacyjnego. Pozwala na dokonywanie zmian w folderze Autostart, rejestrze systemowym oraz pliku win.ini. Wykrywa m.in. wpisy uruchamiające konie trojańskie (baza zawiera ponad 100 wpisów). W łatwy sposób można stwierdzić, które programy dopisały się do autostartu, a prosty interfejs pomoże w skopiowaniu listy wszystkich procesów do schowka oraz czasowo unieruchomić wybraną aplikację.

Narzędzie kosztuje 17 USD, a jego wersja shareware jest dostępna w naszym serwisie.

StartRight

Kontrola startu Windows

StarRight

Darmowe narzędzie zarządzające wykonywaniem programów, które ładują się w czasie logowania do systemu. Zamiast wykonywać je wszystkie na raz (co może spowodować zawieszenie się systemu) StarRight daje czas poszczególnym aplikacjom na uruchomienie się. Dzięki temu system jest bardziej odporny na ataki wirusów, a po zalogowaniu jest prawie natychmiast gotów do pracy. Przed uruchomieniem programu należy koniecznie zapoznać się z plikiem readme.txt. Zawarte są tam informacje na temat umieszczenia programu w systemie i na twardym dysku.

Zapraszamy do pobrania darmowej wersji z naszego serwisu.

Startup Control Panel

Kontrola startu Windows

Startup Control Panel

Po instalacji programu w Panelu Sterowania pojawia się dodatkowe narzędzie (ikona) - Startup. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób skonfigurować, które programy mają się uruchamiać podczas startu systemu (wystarczy najechać na dowolny wpis i kliknąć prawym klawiszem myszy - uruchamia się menu kontekstowe z najważniejszymi funkcjami). Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu i zajmuje mało zasobów. Użytkownik może wpisywać, edytować lub usuwać z rejestru wpisy, "podglądać" uruchamianie programów dla wszystkich lub wybranych użytkowników. Dodatkowo mamy do dyspozycji zarządzanie uruchomionymi usługami.

Program jest darmowy i można go pobrać tutaj.

Startup Inspector

Kontrola startu Windows
Kontrola startu Windows

Startup Inspector

Znakomite narzędzie, w którego bazie znajduje się prawie 4000 aplikacji. Dzięki temu możemy wyświetlić bardzo szczegółowe informacje na temat konkretnych programów. Pomaga to w ustaleniu, czy coś jest niezbędne do poprawnego uruchomienia Widnowsa, czy stanowi potencjalne zagrożenie. Aplikacja skanuje folder Autostart, rejestr i wyświetla dokładne informacje o programach uruchomionych w tle; usuwa "szpiegów", wirusy, dialery oraz ogólnie przyspiesza działanie systemu.

Pobierz darmowy program.

StartupStar

Kontrola startu Windows

Startup Star

Program daje ci pełną kontrolę nad tym, co się dzieje w czasie startu systemu operacyjnego. Dodatkowo można tworzyć, edytować i usuwać wpisy rejestru lub zmieniać ich lokalizacje. Dzięki możliwości "deaktywacji" dowolnego wpisu można przetestować ustawienia systemowe i w razie problemów powrócić do pierwotnej konfiguracji. Przy większych kłopotach z ustawieniami możemy skorzystać kopii bezpieczeństwa, która pozwoli cofnąć nawet najbardziej zawiłe zmiany.

Program kosztuje 19 USD. Pobierz wersję shareware tutaj.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: