Kontroluj swoje cele

Zarządzanie czasem nie każdemu przychodzi z łatwością. Czy do zarządzania projektami musisz wykorzystywać wielkie sieciowe aplikacje od Google czy Zoho? Czasem wystarczą małe serwisy typu "To Do".


Zarządzanie czasem nie każdemu przychodzi z łatwością. Czy do zarządzania projektami musisz wykorzystywać wielkie sieciowe aplikacje od Google czy Zoho? Czasem wystarczą małe serwisy typu "To Do".

Integracja przede wszystkim

W wypadku usług sieciowych kluczowe znaczenie mają dziś dwie cechy – mobilność usługi umożliwiająca wszechstronny dostęp do danych za pośrednictwem różnych urządzeń, oraz integracja z usługami z innych kategorii. Typowym przykładem integracji jest Remember The Milk , który współpracuje z Kalendarzem Google – jednym z najpopularniejszych obecnie serwisów kalendarzowych – zapewniając funkcjonalność, jakiej nie dorobiła się jeszcze usługa Google.

Ponieważ usługi sieciowe opierają się na oprogramowaniu działającym na serwerze, jakiekolwiek zmiany funkcjonalności są natychmiast widoczne u wszystkich użytkowników, w przeciwieństwie do programów desktopowych, które muszą być dopiero pobrane przez użytkowników – skutkiem tego rynkowa pozycja danej usługi może szybko się poprawić, jeśli firma zdecyduje się na wprowadzenie znaczących udoskonaleń, lub też spaść, gdy uczynią to konkurenci.

pw

Czy często tworzysz szybką listę zadań, jakie powinieneś wykonać tego dnia w pracy? Myślisz o stworzeniu listy zakupów, ale wiesz, że i tak zgubisz kartkę zanim chociaż wyruszysz do sklepu? Ciągle zapominasz o urodzinach swojej sympatii lub, co gorsza, teściowej? Jeśli taki problemy nie są ci obce powinieneś zainteresować się usługami, które same przypomną ci o tym, co powinieneś zrobić. Niektóre z nich zrobią to nawet przez Gadu-Gadu.

Sieciowe oprogramowanie do zarządzania celami lub zadaniami, nazywane często w skrócie usługami GTD (od tytułu książki Davida Allena - „Getting Things Done”, wydanej w Polsce jako "Sztuka efektywności. ") lub po prostu ToDo’s („Do zrobienia”), podzielić można na dwie grupy. Pierwsza z nich to duże i skomplikowane rozwiązania do współpracy grupowej albo zarządzania projektami (np. Zoho Projects) i wszelkiego rodzaju internetowe kalendarze (Google Calendar). Tylko czy naprawdę potrzebujesz takich dużych usług do zapisania listy zakupów? Tu w sukurs przychodzą niewielkie sieciowe aplikacje, które mają tylko jedno zadanie - ułatwić ci zapanowanie nad czasem, który spędzasz nieproduktywnie myśląc właśnie o jego rozplanowaniu.

Przyjrzeliśmy się bliżej naszym zdaniem najciekawszym niewielkim usługom typu ToDo. Podstawowym kryterium wyboru nie były tu fajerwerki graficzne, mnogość opcji czy stopień skomplikowania. Chodzi o to, by wybrać takie darmowe narzędzia, które nie obciążą użytkownika dodatkowym balastem w postaci konieczności uczenia się nowego interfejsu, rezygnacji z ulubionego Kalendarza czy instalacji dodatkowego oprogramowania na dysku komputera. Ma być szybko, prosto i bez problemów. Oto sposoby na to, byś zawsze wiedział, co masz zrobić dziś, jutro czy w przyszłym tygodniu. Spróbujemy podpowiedzieć, która najlepiej nada się do twoich potrzeb.

W tabeli ilustrującej cechy poszczególnych serwisów szczególny nacisk położyliśmy na możliwość korzystania z danych umieszczonych na serwerze w innych urządzeniach, programach i usługach – stąd obszerna lista cech dotyczących importu i eksportu, przypomnień za pomocą różnych technik, możliwości odczytywania w urządzeniach mobilnych. Podstawowa funkcjonalność wsparta zaawansowanymi opcjami współpracy ze „światem zewnętrznym” jest znacznie istotniejsza od bardzo rozwiniętej funkcjonalności „wewnętrznej”, ale mającej ograniczone wyjścia na zewnątrz.

Remember the Milk

Informacje:http://www.rememberthemilk.com

RtM to znane już od kilku lat rozwiązanie, na dodatek dostępne również po polsku. Niestety, w tej chwili w naszym ojczysty języku dostępne jest jedynie menu aplikacji, cała reszta nie została jeszcze przetłumaczona.

Na pierwszy to prosta i wygodna lista zadań. I rzeczywiście tak jest - możesz ograniczyć się jedynie do tej funkcji i aplikacja wypełni ją całkiem nieźle. Lepsze zapoznanie się z usługą może ujawnić całą masę nowych możliwości. Remember The Milk pozwala na nadanie zadaniu (np. tytułowemu „kup mleko” jednego z trzech priorytetów, a do każdego wpisu możesz dodać sporą liczbę informacji dodatkowych. Chodzi tu o takie dane, jak miejsce wykonania danego zadania - w prosty sposób wybierane we wbudowanych mapach Google - częstotliwość jego wykonywania czy wybranie z listy kontaktów osób zarejestrowanych w RtM, które także zajmują się konkretną rzeczą razem z tobą. Stworzoną listę możesz opublikować jako adres URL, dodać do Google Calendar albo kanał informacyjny Atom.

Korzystając z Remember the Milk, możesz także ustawić przypomnienia - usługa powiadomi cię, gdy czas wykonania/zakończenia danego zadania będzie się zbliżał. Stanie się to droga pocztową, przez komunikator internetowy (W tym Gadu-Gadu!) lub SMS-em (Niestety z polskich sieci dostępny jest obecnie jedynie plus GMS). Szkoda, że zaawansowana obsługa usługi za pomocą urządzeń mobilnych dostępna jest tylko dla płatnych użytkowników. Za darmo możemy jedynie dodawać nowe zadania wysyłając z „komórki” e-mail na podany adres.

Kontroluj swoje cele

Remember the Milk - jakość sama w somie, na dodatek po naszemu!

Toodledo

Informacje:http://www.toodledo.com

Toodledo oferowane jest w trzech wersjach - darmowej i płatnych Pro oraz Pro Plus. Porównując narzędzie dostępne za darmo z innymi tego typu „listami zadań” łatwo zauważyć, że ma aspiracje bycia czymś więcej. Pytanie, czy od prostej, webowej aplikacji użytkownik oczekuje tylu funkcji pozostaje otwarte. Faktem jest, że Toodleedo plasuje się w górnej części stawki, jeżeli chodzi o oferowane możliwości daleko mu jednak do poważnych narzędzi do zarządzania projektami czy pracy grupowej, jak np. Zoho Projects.

Tworzenie listy zadań w Toodledo jest łatwe i przyjemne, możesz ustawić ważność (w skali od -1 do 3) wszystkich prowadzonych celów czy łączyć je w oddzielnych folderach i przypisywać im tagi, notatki itp. Aplikacja ma także spore możliwości eksportu i importu danych - pozwala publikować listy jako feedy RSS, plik XML, CSV czy iCal obsługiwane przez większość sieciowych i instalowanych na komputerze użytkownika kalendarzy. Toodledo ma także swój moduł kalendarza, na którym łatwo odnaleźć przypisane konkretnym terminom cele i zadania. Także system powiadomień jest rozbudowany i pozwala na dostosowanie do własnych potrzeb.

Niestety, Toodledo w swojej podstawowej wersji ma także wady. Największą z nich jest brak możliwości współdzielenia listy zadań. Możesz ją oczywiście opublikować, ale próba udzielenia innemu użytkownikowi praw do edycji skończy się zaproszeniem do zakupu wersji płatnej. Szkoda, że zamiast tego nie zrezygnowano z kilku mniej przydatnych opcji, na przykład tworzenia gotowej do wydruku książeczki z zadaniami.

Kontroluj swoje cele

Toodledo - najciekawsza funkcja współdzielenia list jest niestety płatna. Do samotnego korzystania rewelacyjne.