Konwergentna przyszłość

Firma analityczna Digiscope utrzymuje, iż Europa może stać się światowym liderem w dziedzinie interaktywnych usług telewizyjnych.

Phillips Global Media opublikował raport przygotowany przez firmę Digiscope, zawierający analizę europejskiego rynku tzw. usług "konwergentnych". Według raportu, do roku 2005 w Europie będzie 70 milionów użytkowników korzystających jednocześnie z trzech kluczowych "konsumenckich platform cyfrowych": cyfrowej telewizji oraz przewodowego i bezprzewodowego dostępu do Internetu. Przedstawione przez Digiscope dane, dotyczą użytkowników korzystających jednocześnie ze wszystkich rodzajów wymienionych usług.

"Nowe platformy cyfrowe, które wkrótce powstaną, oferują dostawcom usług znacznie większe możliwości w zakresie interaktywnej komunikacji z odbiorcami, oraz odpowiadania na konkretne zapotrzebowania klientów. Już niedługo dla dostawców usług posiadanie informacji o odbiorcach stanie się równie ważne jak sama oferta programowa. W najbliższym czasie europejski rynek usług konwergentnych będzie się gwałtownie rozwijał. Wydaje mi się, iż operatorzy tacy jak BSkyB, Vivendi, NTL, Vodafone czy UPC będą miały na tym polu bardzo dużo do powiedzenia" - powiedział Barry Flynn, jeden z czołowych analityków rynku nowych mediów.

Autorzy raportu starali się również określić stopień dostępności różnego rodzaju interaktywnych usług "telewizyjno-internetowych" w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Na tym polu najlepiej wypadły Skandynawia i Wielka Brytania, natomiast najsłabiej Belgia i Włochy.


Zobacz również