Konwersja w Winamp 5.32 - czyżby powrót króla?

Nowa wersja odtwarzacza multimedialnego, Winamp 5.32, posiada szereg usprawnień i poprawek, jednak jej największym atutem jest możliwość konwersji plików muzycznych do różnych formatów. Teraz już nie musisz szukać zewnętrznych aplikacji, aby przygotować pliki do twojego przenośnego odtwarzacza. Wystarczy zaznaczyć pliki z listy odtwarzania i wybrać format audio.

Czy leciwa aplikacja o nazwie Winamp, znana wielu użytkownikom komputerów na całym świecie, jest w stanie wytrzymać konkurencję z najnowszymi produktami takich firm jak Microsoft? Czy może duża liczba funkcji i wzbogacanie aplikacji w nowe filtry, opcje skanowania metadanych lub konwersja plików ma ukryć fakt, że w kwestii odtwarzaczy muzycznych powiedziano wszystko i tak naprawdę nikt nie korzysta z nowych zaawansowanych funkcji? Przeczytaj co dokładnie oferuje odtwarzacz i czy warto z niego korzystać.

Nowe wydanie

Konwersja w Winamp 5.32 - czyżby powrót króla?

Konwersja plików muzycznych

Wersja 5.32 zawiera cztery nowości, trzy usprawnienia oraz kilkanaście poprawek związanych z nieprawidłowym działaniem programu. Jak zwykle producent udostępnił dwie wersje darmowe - full (pełną) oraz lite (okrojoną). Przypomnijmy, że dostępne jest także płatne wydanie PRO. Czym różnią się między sobą te trzy wersje? PRO nie posiada blokady rippowania i nagrywania płyt muzycznych a także umożliwia zapis plików w najlepszej jakości. Dla porządku warto wspomnieć o wersji Bundle, która oferuje taką samą funkcjonalność co Full a dodatkowo zawiera 50 darmowych "empetrójek" z serwisu eMusic. "Lekki" instalator zawiera jedynie funkcje odtwarzania plików MP3, AAC, oferuje obsługę wtyczek oraz skórek.

Wśród nowości znalazły się nowe funkcje filtrowania, opcja ponownego skanowania metadanych dla wybranych plików, wsparcie dla Windows Mobile i naszym zdaniem najważniejsza nowinka - konwersja formatów. Dzięki tej funkcji z łatwością można zamienić dowolne pliki muzyczne na MP3, WAV, MP4, AAC i kilka innych bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Zgodnie z tendencją do maksymalnego upraszczania skomplikowanych rzeczy użytkownik nie musi nawet wiedzieć gdzie na dysku znajdują się pliki wymagające konwersji. Aby uruchomić konwerter wystarczy zaznaczyć w liście odtwarzania utwory i kliknąć prawym klawiszem myszy a następnie wybrać opcję Send to: | Format Converter. Otworzy się okno z ustawieniami - musisz jedynie wskazać ścieżkę docelową, gdzie zostaną zapisane nowe pliki, wprowadzić schemat nadawania nazw (domyślnie jest wprowadzona opcja Nazwa-Album-Tytuł), choć równie dobrze możesz pozostawić starą i na koniec wybrać sposób kodowania.

Masz do wyboru kilka formatów:

- MP3 Encoder 1.32;

- WAV;

- aacPlus (HE-AAC) Encoder 1.23;

- aacPlus (HE-AAC) High Bitrate Encoder 1.23;

- FLAC encoder (Flake SVN r108);

- LC-AAC Encoder 1.23;

- MP4/aacPlus (HE-AAC) Encoder 1.23;

- MP4/aacPlus (HE-AAC) High Bitrate Encoder 1.23;

- MP4/LC-AAC Encoder 1.23;

- WMA Encoder 1.2.

Po kliknięciu przycisku OK rozpocznie się proces konwersji. Jedyną wadą jest to, że nie wyświetla się czas do zakończenia operacji i trzeba wpatrywać się paski postępu. Jeśli wskażesz kilkanaście lub kilkadziesiąt piosenek to nawet na średniej klasy sprzęcie (Pentium 4 HT 2,8 GHz, 1 GB RAM) możesz normalnie pracować, co dobrze świadczy o wykorzystaniu zasobów przez autorów programu.