Kopie zapasowe przenoszą się do Sieci

Ponad 1/3 firm nie robi kopii zapasowych danych. Połowa przedsiębiorstw po utracie informacji znikła z rynku w przeciągu dwóch lat. Nie pozwól, aby twoja firma podzieliła ich los - wykonuj backup!


Żyjemy w czasach, w których utrata informacji lub ich kradzież są na porządku dziennym. Czy można im zapobiec? Nie, ale wykonując okresowo backup danych zmniejszasz ryzyko do minimum.

Wczoraj i dziś

Kilkanaście lat temu kopie zapasowe najczęściej wykonywane były na 3,5-calowych dyskietkach. Później popularność zdobyły streamery, wyparte przez nagrywarki CD/DVD. Wiele firm nadal z nich korzysta.

Niestety, obecnie ich pojemność już nie wystarcza. Liczba danych w twojej firmie rośnie z miesiąca na miesiąc, a przechowywanie informacji na płytach powoduje, że ich zbiór osiąga rozmiary biblioteki.

Dane bezpieczne jak w sejfie

Kopie zapasowe przenoszą się do Sieci

Przykładowe usługi backupu online

Twoje dane powinny być tak bezpieczne, jak pieniądze w bankowym sejfie - bez dwóch zdań. W jaki sposób najlepiej je zabezpieczyć? Doskonały system do tworzenia kopii zapasowych (jeśli istnieje) powinien zapewniać automatyczne tworzenie i uaktualnianie backupów. Poza tym dane powinny być zaszyfrowane, żeby potencjalny przestępca nie mógł ich odczytać. Dostęp do nich powinien być natychmiastowy. Ostatni, nie mniej ważny aspekt to łatwość całego procesu wykonywania kopii zapasowych. Takie możliwości daje backup online - coraz popularniejszy i tańszy. W usłudze SuperSafe po rejestracji otrzymujesz e-mail z linkiem aktywującym konto oraz łączem do pobrania specjalnego programu-klienta. Następnie pozostaje ci już tylko przygotowanie kopii zapasowej. SuperSafe obsługuje wszystkie popularne platformy systemowe. Dane przeznaczone do skopiowania przesyłasz na serwer firmy z użyciem bezpiecznego protokołu SSL (algorytm szyfrujący to AES o mocy 128 lub 256 bitów - w praktyce nie do złamania). Natomiast SOAP/Message Signing tworzą dodatkowe zabezpieczenie na poziomie interfejsów. Sprawia to, że dostęp do informacji może otrzymać jedynie upoważniona osoba z twojej firmy.

Cyberprzestępcy zapewne nie będą chcieli tracić czasu na łamanie takich zabezpieczeń. Poziom bezpieczeństwa dodatkowo zwiększa to, że również zawartość dysków serwerów jest backupowana, co oznacza, że tworzone są kopie zapasowe twoich kopii. Dzięki temu w razie awarii jednej jednostki SuperSafe nadal będziesz miał dostęp do informacji przez całą dobę. Atutem tego rozwiązania jest również pełna automatyzacja (tylko raz konfigurujesz backup, później operacja odbywa się bez twojego udziału) oraz to, że nie musisz kupować kosztownego sprzętu - wystarczy opłacić miejsce na serwerze. Warto dodać, że można zaplanować wykonywanie kopii zapasowych w określonych odstępach czasu, a po każdym wykonaniu otrzymujesz e-mailem raport wygenerowany przez serwis.

Firmowy backup na e-dysku? Lepiej nie

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się tzw. e-dyski, czyli miejsca w Sieci, gdzie można składować własne dane. Czy nadają się do tworzenia backupów firmowych? Zdecydowanie nie! E-dyski stworzone zostały raczej z myślą o użytkownikach domowych. Dane firmowe są z pewnością zbyt cenne, aby powierzyć je nie bardzo wiadomo komu. Po pierwsze, e-dyski zazwyczaj nie zapewniają tak dobrych zabezpieczeń podczas przesyłania danych, jak dedykowane rozwiązania (np. ze względu na brak mechanizmu szyfrującego SSL). Po drugie, zazwyczaj dane przechowywane są na jednym serwerze - to sprawia, że w wyniku awarii możesz je utracić, a w najlepszym razie czekać, aż usługodawca je odzyska. Ostatnim negatywnym aspektem jest pracochłonność takiego rozwiązania. Zazwyczaj kopie na e-dyskach nie są wykonywane automatycznie. Wtedy będziesz musiał wykonywać je sam, zapewne często o tym zapominając.