Kopie zapasowe w Android 9 Pie mają być jeszcze lepiej chronione. Nawet przed Google

Na oficjalnym blogu Google pochwalono się zmianami, jakie wprowadza Android 9 Pie w zakresie bezpieczeństwa kopii zapasowych przechowywanych w chmurze. Będą one dodatkowo zaszyfrowane z użyciem modułu Titan rezydującego na serwerze giganta. To jeszcze nie wszystko.

Android 9 Pie

Oprócz aspektu silnego szyfrowania backupów, dostęp do nich ma być chroniony hasłem, które tworzone jest na urządzeniu użytkownika. Oznacza to, że ostateczne odczytanie kopii zapasowej będzie wymagało podania dodatkowego składnika bazującego na metodzie blokady ekranu (kod PIN, hasło lub patern). Ostatnia metoda będzie znana wyłącznie przez użytkownika, co pozwoli odseparować backup od ingerencji samego Google.

Oczywiście Google zadbało o to, aby ktoś nie próbował dostać się do naszego backupu, próbując zgadnąć ostatni składnik systemu bezpieczeństwa. Jeśli trzykrotnie wprowadzimy błędną sekwencję znaków, która miałaby odblokować ekran, kopia zostanie permanentnie zablokowana. Aby potwierdzić skuteczność rozwiązania Google przeprowadziło audyt z pomocą specjalistów z grupy NCC, który wykazał wysoką skuteczność.

Na razie wyłącznie posiadacze smartfonów z Androidem 9 Pie będą mogli uzyskać dostęp do nowej bezpieczniejszej metody backupowania danych w chmurze. Ale jak dobrze wiadomo, najnowszej odsłony praktycznie jeszcze nie ma w powszechnym obiegu. Na razie ogranicza się ona wyłącznie do urządzeń z serii Pixel 2 i Pixel 3. Pieśń przyszłości, jak to w przypadku Androida.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: