Kopie zapasowe z automatu

Mechanizm backupu w Windows Serverze to coś więcej niż automat kopiujący pliki z jednego dysku na drugi. Dzięki łatwym w obsłudze kreatorom możesz wygenerować kopie zapasowe poszczególnych dokumentów, aplikacji, dysków czy też stanu, w jakim znajduje się system operacyjny. Po najstraszniejszej awarii przywrócisz serwer do życia krócej niż w godzinę.


Mechanizm backupu w Windows Serverze to coś więcej niż automat kopiujący pliki z jednego dysku na drugi. Dzięki łatwym w obsłudze kreatorom możesz wygenerować kopie zapasowe poszczególnych dokumentów, aplikacji, dysków czy też stanu, w jakim znajduje się system operacyjny. Po najstraszniejszej awarii przywrócisz serwer do życia krócej niż w godzinę.

Kopie zapasowe z automatu

Dodanie Windows Server Backup to kwestia kilku kliknięć. Warto przy okazji zainstalować dodatkowe skrypty optymalizujące pracę z poziomu wiersza polecenia (tylko środowisko PowerShell).

Backup Windows Servera łączy funkcje aplikacji do klonowania dysków i klasycznych narzędzi do tworzenia kopii zapasowych. W ramach zabezpieczenia przed wyjątkowo poważnymi awariami mechanizm umożliwia utworzenie kompletnej kopii systemu operacyjnego, a następnie odtworzenie go na starym (z ponownym partycjonowaniem lub bez niego) czy nowym dysku, a nawet na HDD zainstalowanym w serwerze o podobnej konfiguracji sprzętowej. Microsoft chwali się, że aplikację zaprojektowano z myślą o użytkownikach, którzy nie są administratorami sieciowymi z wykształcenia - stąd liczne kreatory minimalizujące wkład człowieka w żmudny proces tworzenia kopii. Niestety, nie wszystkie ułatwienia i udogodnienia spodobają się zaawansowanym administratorom, przywykłym do toporniejszych, ale potężniejszych narzędzi.

Ograniczenia

W Windows Serverze 2008 pojawiło się kilka ograniczeń związanych z kopiami zapasowymi. Najważniejsze dotyczą taśm: w domyślnie dostarczanej wraz z systemem aplikacji Windows Server Backup wybór streamera jako docelowego miejsca backupu nie jest już możliwy. Oczywiście urządzenia taśmowe w dalszym ciągu są obsługiwane i mogą być wykorzystywane w aplikacjach firm trzecich - Microsoft postawił na napędy optyczne, dyski twarde oraz zasoby sieciowe.

Również posiadacze poprzednich wersji systemu Windows Server i XP powinni podchodzić ostrożnie do wykonanych dawniej kopii zapasowych. Nowa wersja programu do backupu - czy to w Viście, czy w Windows Serverze 2008 - nie potrafi otworzyć plików utworzonych w starszych wersjach, dlatego do odzyskania ich zawartości konieczne jest zainstalowanie Windows NT Backup - Restore Utility (Microsoft Windows NT - Narzędzie Przywracanie). Aplikacja dostępna jest na stronach Microsoftu po uprzednim sprawdzeniu oryginalności systemu.

Wniosek? Podczas instalacji Windows Servera 2008 lepiej wybrać upgrade systemu albo wykonać "ręczną" kopię danych na osobnym twardym dysku.

Kopie zapasowe z automatu

Wybór woluminów, które zostaną umieszczone w kopii zapasowej. Dyski, które wcześniej skonfigurowałeś do przechowywania backupów, w oknie się nie pojawią.

Nie da się bowiem zaprzeczyć, że zerwanie kompatybilności ze starszą wersją wygląda dość dziwnie. Wbudowanie w Windows Server Backup choćby prostego mechanizmu importującego dane z plików utworzonych za pomocą Ntbackup nie powinno być przesadnie trudne. Niewykluczone zatem, że decydując się na rezygnację z kompatybilności, Microsoft próbował sprawdzić, ilu użytkowników Visty i Windows Servera w ogóle robi kopie zapasowe.

Jak już wspomnieliśmy, irytować mogą również ograniczone możliwości aplikacji Windows Server Backup. W wielu wypadkach administrator odkurzy starą kopię Windows Servera 2003 i zleci jej zadanie tworzenia kopii zapasowych albo zdecyduje się na zakup Data Protection Manager 2007. Ten ostatni wybór może jest rozsądny w olbrzymich korporacjach z wieloma serwerami, ale nie ma większego sensu w lokalnej sieci, uruchomionej choćby w szkolnej pracowni. Można więc odnieść wrażenie, że między WSB i DPM 2007 jest wyrwa, którą trudno w jakikolwiek sensowny sposób zasypać. Nie pomagają nawet udostępniane za darmo skrypty PowerShell, automatyzujące wiele zadań tworzenia kopii zapasowych.

Instalacja

Kopie zapasowe z automatu

Dysk przeznaczony do przechowywania kopii zapasowych nie może zawierać innych danych. Windows sformatuje go i ukryje w Eksploratorze. Uaktywnisz go na nowo za pomocą przystawki Zarządzanie komputerem.

Aby zapoznać się z funkcjami tworzenia kopii zapasowych zaimplementowanymi w Windows Server 2008, w oknie Initial Configuration Tasks kliknij Add features. Na dole listy możliwych dodatków znajdziesz Windows Server Backup Features, czyli przede wszystkim aplikację do backupu (Windows Server Backup) oraz narzędzia uruchamiane z wiersza polecenia.

Warto w tym momencie podkreślić, że program do tworzenia kopii zapasowych jest przystawką do konsoli MMC - a nie samodzielną aplikacją, jak mogłoby się wydawać - dlatego uruchomienie go w wydaniu Core nie będzie możliwe. Jeżeli zdecydowałeś się na system z czarnym okienkiem interpretera poleceń, nie przyda ci się również drugi zbiór narzędzi. Aby móc z nich korzystać, trzeba bowiem zainstalować PowerShell.

W wydaniu Core najlepiej używać opcji zdalnego tworzenia backupów, czyli konsoli zarządzania serwerem, uruchamianej na maszynie klienckiej. W ostateczności administrator może też uruchomić aplikację wbadmin i za jej pomocą skonfigurować kopie zapasowe.

Po naciśnięciu Next | Install i instalacji program znajdziesz w menu Start | All programs | Administrative Tools | Windows Server Backup. Przy uruchomieniu musisz być gotowy na chwilę przerwy, w czasie której aplikacja utworzy raporty dotyczące kopii zapasowych systemu. Oczekiwanie zwykle wydłuża się wraz ze wzrostem liczby kopii.

Nowości

System tworzenia backupów w Windows Serverze 2008 korzysta z technologii Volume Shadow Copy Service, która pozwala na przyrostowe generowanie kopii zapasowych. Aplikacja sprawdza, które pliki zostały zmienione od czasu ostatniej aktywacji mechanizmu, a następnie umieszcza w nich jedynie poprawki. Oczywiście robi to w taki sposób, by pliki nie zostały zniszczone.

Ponadto dokumenty i aplikacje znajdujące się w plikach kopii zapasowej mogą być odzyskiwane pojedynczo, bez rozpakowywania całości.

Sam mechanizm umożliwia tworzenie backupu rotacyjnego, tj. wykorzystującego kilka zmieniających się zestawów dysków (DVD, HDD). Gdy system wykryje brak nośnika - bo zostanie on np. zabrany na przechowanie w bezpieczne miejsce - zacznie tworzyć kopię na następnym.

Ciekawa jest opcja organizowania wolnej przestrzeni: po odpowiedniej konfiguracji i za zgodą użytkownika Windows Server potrafi automatycznie kasować najstarsze kopie zapasowe, aby zwolnić miejsce na nowe.