Kopiowanie płyt DVD

Włożyć płytę z filmem DVD, uruchomić program do kopiowania i po krótkim czasie wyjąć z nagrywarki kopię zapasową filmu - tak jest w teorii. Jak to wygląda w praktyce, pokazuje nasz test.


Włożyć płytę z filmem DVD, uruchomić program do kopiowania i po krótkim czasie wyjąć z nagrywarki kopię zapasową filmu - tak jest w teorii. Jak to wygląda w praktyce, pokazuje nasz test.

Nagrywarka DVD jest już częstym wyposażeniem nowych komputerów; w większości przypadków maszynę można rozbudować o to urządzenie, dostępne w najtańszej wersji już od około 700 złotych. Również czyste płyty można już kupić w cenie około 10 zł za sztukę. Potrzebny jeszcze tylko odpowiedni program do kopiowania i można zacząć produkcję zapasowych kopii.

Jednak niełatwo wybrać właściwe oprogramowanie. Przyczyną nie jest nawet - jak to często bywa w przypadku innych programów - duża rozpiętość cen. Testowane przez nas programy kosztują od 39 euro za CloneDVD do 49,95 euro za Movie Ripper DVD - a więc są całkiem rozsądne. Dużo większe znaczenie w kwestii wyboru oprogramowania mają twoje potrzeby w zakresie kopiowania, a dokładnie rzecz ujmując, musisz się przede wszystkim zdecydować, na jakie nośniki chcesz kopiować filmy DVD. Rzecz w tym, że nie wszystkie opisywane programy zapisują zarówno na DVD, jak i CD.

Stronę prawną kopiowania filmów omawiamy w ramce "Kopiowanie filmów - to jest legalne, a to zabronione".

Mnogość formatów - jakie media docelowe powinny obsługiwać oprogramowanie?

Zwycięzca testu

DaViDeo 3M

Program zawdzięcza pierwsze miejsce połączeniu dużej szybkości pracy, przekonującej jakości obrazu i dźwięku oraz dużej liczbie sensownie pomyślanych funkcji dodatkowych. Ważne dla wielu użytkowników - program kopiuje filmy DVD zależnie od wyboru na jeden lub dwa nośniki, konwertuje na format Video CD i Super Video CD, a także przekształca na format AVI z kodowaniem DivX (MPEG 4). W zakresie komfortu obsługi należy zapisać na duży plus intuicyjny sposób doboru jakości obrazu i dźwięku. Użytkownik określa suwakiem żądany poziom jakości, a DaViDeo automatycznie dobiera właściwą liczbę docelowych nośników. Program ma jedną wadę, która zasługuje na prawdziwe słowa krytyki - nie kopiuje głównego menu płyty DVD. Niepraktyczny jest też brak podglądu już na etapie wyboru tytułu.

Sześć testowanych programów można podzielić z grubsza na dwie kategorie. Pierwsza to typowe narzędzia do kopiowania płyt DVD, CloneDVD i DVD Copy Suite, druga - gorzej lub lepiej wyposażone kompletne kombajny do kopiowania. W drugiej grupie widoczne jest od razu ogromne zróżnicowanie. DaViDeo 3 i MovieJack 3 nie tylko wykonują kopie 1:1 filmów DVD, ale również konwertują materiał wyjściowy na format zgodny z VCD i SVCD, a nawet tworzą pliki AVI kodowane w standardzie DivX. Na drugim biegunie jest Movie Ripper DVD, który ogranicza się do klonowania filmów DVD i konwersji na format VCD. Dostępna jest wprawdzie opcja kodowania DivX, ale zastosowano przestarzały kodek DivX 4 i dlatego jej wartość użytkowa jest bliska zeru. InstantCopy 7 nie dysponuje wprawdzie kodowaniem DivX, ale program zapisuje za to na niemal wszystkich dostępnych nośnikach. Pod tym względem jest to produkt naprawdę uniwersalny.

Programy nie różnią się pod względem obsługi nośników wyjściowych i docelowych. Wszystkie odczytują dane zarówno z napędów DVD, jak i z twardego dysku; obie możliwości dostępne są też podczas zapisu. Kopiowanie na twardy dysk to sensowna opcja dla użytkowników, którzy nie mają jeszcze nagrywarki DVD: niektóre programowe odtwarzacze DVD odtwarzają filmy zapisane na twardym dysku, a potrafią to również niektóre programy do nagrywania, tworząc na komputerze wirtualne odtwarzacze DVD.

Kopiowanie płyt DVD

Programy do nagrywania DVD - przegląd

Ważna wskazówka W naszym teście nie braliśmy pod uwagę, czy testowana wersja oprogramowania ma funkcję do usuwania zabezpieczenia przed kopiowaniem CSS. Z powodu wejścia w życie nowych przepisów o ochronie praw autorskich niektórzy producenci zapowiedzieli już wprowadzenie na rynek w najbliższym czasie lekko zmodyfikowanych wersji programów bez mechanizmu usuwania zabezpieczenia CSS. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach internetowych producentów oprogramowania. Warto wspomnieć, że producenci Clone DVD i InstantCopy 7 od początku nie wyposażali swoich produktów w taką funkcję.

Czynnik czasu - cierpliwość wskazana

Niektórzy z czytelników pamiętają zapewne jeszcze te straszne czasy, gdy filmy DVD kopiowało się za pomocą topornych narzędzi, częściowo działających w trybie DOS. Dziś klonowanie DVD to w idealnym przypadku kwestia kilku kliknięć myszą - rezultat nie pozostawia nic do życzenia pod względem jakości obrazu i dźwięku, a także kompatybilności.

Formaty wyjściowe - zalety i wady

Jak wynika z naszego testu, większość narzędzi do kopiowania filmów DVD oferuje oprócz DVD również inne formaty wyjściowe. Jeżeli chcesz zatem wykonać kopię zapasową filmu, musisz zdecydować się na jedną z wielu możliwości.

Perfekcyjne kopie na płytach DVD-R/+R

Najmniejsze straty jakości występują w przypadku tak zwanych kopii 1:1. Kompletna zawartość płyty DVD jest najpierw kopiowana na twardy dysk, a następnie zapisywana na jednym lub dwóch krążkach DVD. Jeżeli możesz się pogodzić z utratą dodatkowych ścieżek dźwiękowych, trailerów i kątów kamery, materiał zmieści się bez utraty jakości na jednym krążku. Alternatywnie wszystkie programy oferują opcję kompresji (transkodowania) całego zbioru danych - wówczas cały film wraz dodatkami również zajmie tylko jeden krążek.

W drugim wariancie musisz się liczyć z utratą jakości obrazu i dźwięku w wyniku utraty części danych. Zaletą obu ostatnich wariantów jest to, że do nagrania filmu DVD jest potrzebna tylko jedna płyta - odpada więc też zmiana płyty podczas odtwarzania.

Jeżeli nie masz nagrywarki DVD, możesz po prostu skopiować kompletną zawartość płyty DVD na twardy dysk, a następnie odtworzyć film na monitorze komputera za pomocą programowego odtwarzacza DVD.

Kopie stratne na płytach CD

Oprócz transkodowania większość programów oferuje również opcję konwersji filmu DVD do formatu MPEG 1 (Video CD), względnie MPEG 2 (Super Video CD). Użytkownicy, którzy cenią jakość, wybierają format SVCD, gdyż jakość obrazu i dźwięku jest wyraźnie wyższa. Niestety, wymaga to najczęściej podzielenia materiału na trzy płyty, a więc przyjemność oglądania jest dwukrotnie przerywana z powodu konieczności zmiany płyty. Możesz również wypróbować obsługiwany przez DaViDeo 3 format Maxi VCD lub Maxi SVCD, ale znów kosztem jakości obrazu i dźwięku.

Oszczędne kopie na twardym dysku

Trzecia opcja formatu wyjściowego opiera się na oszczędnych kodekach DivX i Xvid. Filmy kopiowane są na twardy dysk, a bezpłatne kodeki zmniejszają następnie rozmiar pliku. Takie filmy możesz jednak obejrzeć tylko na ekranie monitora, chyba że masz do dyspozycji sprzętowy odtwarzacz DVD, który obsługuje filmy zapisane w formatach DivX i/lub Xvid. Przykładowe modele to Kiss DP-450, Elta 8882 i Lite-On LVD2001. Oba kodeki można pobrać bezpłatnie z Internetu.

Jeżeli chcesz wykorzystać do kopiowania filmów stary, nieużywany już komputer, na przykład wysłużone Pentium 200, musisz przeznaczyć na sczytanie i transkodowanie 120-minutowego filmu wiele godzin. Na nowocześnie wyposażonych komputerach trwa to znacznie szybciej, jednak z reguły całość zajmuje przynajmniej dwie godziny. Oprócz wydajności procesora decydujące znaczenie ma też szybkość samej nagrywarki - szybkie urządzenie 4x jest na pewno warte polecenia.

Jeszcze dłużej trwa kodowanie do formatów Video CD i Super Video CD (VCD/SVCD). Zwycięzca testu, DaViDeo 3, potrzebował odpowiednio 115 (VCD) lub 178 (SVCD) minut. Najwolniej wykonywał swoją pracę MovieJack 3. Potrzebował odpowiednio aż 328, względnie 892 minuty, to jest prawie 15 godzin. Co ważne, do testu nie używaliśmy komputera z pierwszego wyposażenia redakcji, ale całkiem współczesnego zestawu, z procesorem Pentium 4 i 512 MB pamięci RAM. Konkluzja tego testu jest jednoznaczna - bez odpowiedniej mocy obliczeniowej kopiowanie filmów DVD staje się prawdziwą próbą cierpliwości.