Kopiowanie pod kontrolą

Standard cyfrowej telewizji kablowej OpenCable będzie zawierał mechanizmy ograniczające możliwość nagrywania i kopiowania programów.

Wielkie wytwórnie filmowe i koncerny muzyczne zamierzają wprowadzić ograniczenia w możliwościach kopiowania programów nadawanych w sieciach telewizji cyfrowej. Dotyczy to głównie projektu OpenCable, stworzonego przez konsorcjum przemysłu telewizji kablowej Cable Labs.

Właściciele praw autorskich nadawanych materiałów nalegają na zawarcie w specyfikacji OpenCable obowiązkowego systemu zabezpieczeń DFAST (Dynamic Feedback Arrangement Scrambling Technique), kontrolującego liczbę powstałych kopii programu i chroniącego prawa autorskie do materiałów transmitowanych w sieciach cyfrowych. DFAST wykorzystuje system szyfrowanych kluczy i specjalny klucz, którego obecność w urządzeniu będzie niezbędna do oglądania programu. DFAST umożliwia zakodowanie w nadawanym materiale znacznika, określającego maksymalną liczbę kopii danego programu, jakie będzie mógł wykonać użytkownik. Wartość znacznika można ustawić na zero, jedną kopię i nieograniczone kopiowanie. Ograniczenia w kopiowaniu mają obowiązywać serwisy, dostarczające filmy na żądanie (movies on demand) i mające licencję OpenCable.

"Wprowadzenie jakichkolwiek restrykcji w tej kwestii jest naruszeniem prawa konsumenckiego. Ludzie przez lata nagrywali na taśmy wideo programy telewizyjne w celu ich późniejszego obejrzenia, domowe wideoteki nie naruszają więc niczyich praw autorskich ani nie są procederem, mającym przynosić zyski. Internet i możliwość cyfrowej rejestracji filmów i programów telewizyjnych w domowych warunkach to tylko nowe media i nowe narzędzia. Dlaczego więc użytkownicy mają mieć ograniczany dostęp do wykorzystywania tych technologii w tych samych celach, do jakich służyły taśmy VHS i magnetowidy" - twierdzi Ruth Rogers z Home Recording Rights Coalition (HRRC).

Jeżeli żądania wytwórni filmowych zostaną uwzględnione, operatorzy telewizji kablowych, zamierzający świadczyć usługi z wykorzystaniem standardu OpenCable, będą musieli uzyskać odpowiednie certyfikaty Cable Labs i akceptację FCC. Ten sam wymóg będzie dotyczyć producentów i dystrybutorów zestawów do odbioru cyfrowej telewizji (set-top boxes), które dodatkowo będą musiały mieć złącze FireWire (IEEE-1394), wymagane do prawidłowego działania DFAST. Również temu sprzeciwiają się organizacje konsumenckie, gdyż, aby odbierać programy z cyfrowej kablówki, użytkownicy muszą zakupić nowe urządzenia.

Więcej informacji:

www.cablelabs.com/


Zobacz również