Kopiuj ile wlezie! F-Secure Online Backup

Ostatnio jak grzyby po deszczu zaczynają się pojawiać usługi backupowania danych online. Kolejnym graczem na tym rynku jest firma F-Secure, która 25 maja uruchomiła swoją usługę Online Backup.

Informacje: https://backup.f-secure.com Cena: 189 zł / rok Ocena: 8,4

Trzeba przyznać, że podeszła do zagadnienia w sposób naukowy, wcześniej bowiem przeprowadziła badania dotyczące poczucia bezpieczeństwa użytkowników w Internecie. Wynikło z nich, że: a) obawy przed utratą cennych plików są powszechne i niezależne od miejsca zamieszkania; b) 42% respondentów utraciło bezpowrotnie ważne dane, a mimo to większość z nich wciąż nie tworzy kopii zapasowych lub robi to bardzo rzadko; c) jako najczęstszy powód niewykonywania kopii zapasowych użytkownicy podają "brak czasu" i "konieczność robienia tego ręcznie".

Kopiuj ile wlezie! F-Secure Online Backup

Wybór plików do backupu.

W oparciu m.in. o te wyniki powstało rozwiązanie, które nie wymaga od użytkownika pamiętania o backupie, a jednocześnie umożliwia dostęp do danych z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Co więcej, ilość danych nie ma znaczenia, ponieważ F-Secure Online Backup nie narzuca pod tym względem żadnych limitów.

Korzystanie z usługi łatwiejsze już chyba być nie może. Najpierw instalujemy niewielki program kliencki. Gdy uruchomimy go po raz pierwszy, zobaczymy okno z trzema kartami: Kopia zapasowa (wyświetlana w pierwszej kolejności), Przywróć oraz Ustawienia. Aby rozpocząć wysyłkę danych na serwer, musimy wybrać rodzaje plików, które chcemy skopiować: dokumenty biurowe (czyli pakietu MS Office i/lub OpenOffice.org), zdjęcia i filmy, pliki dźwiękowe, książki adresowe z programów pocztowych - pliki z tych kategorii są rozpoznawane automatycznie, dzięki czemu nie trzeba ich dodawać ręcznie. Aby w kopii zostały też uwzględnione inne pliki, które nie dają się tak łatwo skategoryzować i/lub są porozrzucane po wielu folderach, korzystamy z ostatniej sekcji na karcie Kopia zapasowa, nazwanej Moje ważne pliki. Po dokonaniu tych ustawień rozpocznie się tworzenie kopii zapasowej - proces ten przebiega całkowicie automatycznie, bezpiecznie (za pomocą szyfrowanego protokołu SSL) i nie wymaga dodatkowej obsługi.

W ten sam sposób przywracamy pliki: przechodzimy na kartę Przywróć i wybieramy pliki, które chcemy pobrać z kopii zapasowej na swój komputer. Możemy dodatkowo określić, czy pliki mają być zapisane w pierwotnych lokalizacjach, czy w nowym folderze oraz czy mają zastąpić pliki lokalne (zawsze lub tylko jeśli są starsze).

Kopiuj ile wlezie! F-Secure Online Backup

Program w trakcie tworzenia kopii zapasowej.

Opcje zgromadzone na karcie Ustawienia dają kontrolę m.in. nad uruchamianiem programu klienckiego (czy ma się uruchamiać razem z systemem) i szybkością przesyłania danych, a także pozwalają na ustawienie serwera proxy (o ile z jakiegoś korzystamy).

W każdej chwili można uzyskać dostęp do zbackupowanych plików za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej, logując się na stronie usługi do własnego konta. Poprzez estetyczny i bardzo przejrzysty interfejs łatwo odnajdziemy e-maile, zdjęcia, arkusze kalkulacyjne itd. Wszystkie pliki są szyfrowane za pomocą protokołu 3DES i przechowywane na serwerach o najwyższym stopniu kontroli dostępu.

I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie cena usługi: za prawo przechowywania online kopii zapasowej przez rok musimy zapłacić 189 zł (i jest to cena promocyjna - jaka będzie poza promocją, nie wiadomo). Poza tym trudno się do czegoś przyczepić. No, może jeszcze layout programu-klienta wypadałoby nieco odświeżyć - jego kolorystyka, a raczej brak kolorów (głównie czerń i biel), nie należy do najciekawszych.

Plusy:

  • pełna automatyzacja
  • nieograniczona pojemność konta
  • dopracowany interfejs WWW

Minusy:

  • wysoka cena

Podsumowanie: wysoce zautomatyzowana usługa, która wyręczy cię z pamiętania o backupie i skopiuje wszystko za ciebie; pojemność konta bez ograniczeń.