Korea Północna - najbardziej tajemniczy kraj na świecie

19 grudnia świat obiegły doniesienia o śmierci Kim Dzong Ila - owianego niechlubną sławą dyktatora Korei Północnej. Podobno przyczyną zgonu Kim Dzong Ila był atak serca, a jego miejsce zajmie syn Kim Dzong Un. Wzbudziło to spore zamieszanie w regionie i zainteresowanie tym odizolowanym od świata krajem.

Korea Północna
Czego możemy dowiedzieć się o Korei Północnej przy pomocy internetu. Gdy użyjemy w tym celu Map Google, to przekonamy się, że Korea Północna stanowi na nich białą plamę i nie ma dla niej żadnych odwzorowań kartograficznych. Jeśli jednak przejdziemy do widoku zdjęć satelitarnych, to możemy zafundować sobie przelot nad tym tajemniczym krajem i próbować odkryć niektóre z jego sekretów.

Zdjęcie satelitarne na stronie NewScientist.com poinformują nas natomiast o innej specyfice tego kraju. Wykonano je w nocy i pokazują, że Korea Północna jest wtedy niemalże całkowicie pogrążona w ciemności. Kontrast z sąsiednią Korę Południową jest wręcz uderzający. Należy tu dodać, że nocne oświetlenie kraju bywa uznawane za wskaźnik jego dobrobytu i rozwoju. To prawdziwie mroczne dziedzictwo Kim Dzong Ila.

Zobaczymy w jakim kierunku po śmierci dyktatora pójdzie ten biedny kraj, którego mieszkańcy są niemalże całkowicie odcięci od świata i żyją od lat pod pełną kontrolą reżimu. Trudno spodziewać się nagłych zmian. Na razie sytuacja ta wzbudziła niepokój sąsiadów tego państwa, których siły zbrojne zostały postawione w stan gotowości. Należy pamiętać, że kraj ten jest w posiadaniu materiału umożliwiającego produkcję bomby atomowej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: