Korea: autobusowy test WiBro

Jeden z południowokoreańskich operatorów komunikacyjnych - KT Corp. - przeprowadził ostatnio ciekawy pokaz usługi WiMax, która w jego ofercie nosi nazwę WiBro. Firma gwarantuje, że jej klienci mogą korzystać ze stałego, szybkiego dostępu do Internetu nawet podczas szybkiego przemieszczania się (np. samochodem lub pociągiem) - aby to udowodnić, zaprosiła dziennikarzy do odpowiednio przygotowanego autobusu...

KT Corp zapewnia, że klienci korzystający z usługi WIbro mogą liczyć na dostęp do Internetu z prędkością 1 MB/s - nawet w samochodzie jadącym z prędkością 120 km/h. Dlatego urządziła autobusowy pokaz możliwości technologii WiMax. Dziennikarzy zaproszono do autobusu, w którym czekały na nich notebooki i handheldy wyposażone w karty niezbędne do korzystania z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Korea: autobusowy test WiBro

"WiMaksowy" autobus KT Corp.

Jak donosi nasz koreański korespondent, nie udało się niestety dokładnie sprawdzić jak to jest z dostępem przy prędkości 120 km/h - seulskie korki sprawiły, że autobus sporadycznie przekraczał 30 km/h. Przy tej prędkości usługa WiBro działała całkiem nieźle - dziennikarze bez problemu przeglądali strony WWW, pobierali pliki, a nawet korzystali ze strumieniowej transmisji wideo (z serwisów Google i CNN).

Korea: autobusowy test WiBro

Dostęp do Sieci na pokładzie autobusu

Według przedstawicieli KT Corp, usługa WiBro jest aktualnie w ostatniej fazie testów (trwających od kwietnia). Jeśli nie zdarzy się nic nieoczekiwanego, jej komercyjne uruchomienie nastąpi pod koniec miesiąca. Cennika na razie nie ujawniono - wiadomo jednak, że firma planuje zaoferować klientom możliwość wykupienia abonamentu.

Aktualizacja: 04 lipca 2006 16:24

Materiał uzupełniliśmy o film z koreańskiej prezentacji technologii WiBro.