Korea w superkomputerowej sieci

Dzięki Koreańskiemu Instytutowi Nauki i Technologii Informatycznych koreańskie superkomputery zostały połączone z amerykańskimi i chińskimi. Tym samym Korea znalazła się w sieci GLORIAD (Global Ring Network for Advanced Applications Development) wykorzystującej łącza o przepustowości 10 Gb/s.

Sieć GLORIAD łączy w tej chwili Kanadę, Chiny, Koreę, Holandię, Rosję i Stany Zjednoczone. Ma ona być jednym z fundamentów umożliwiających łatwy kontakt między krajami o zróżnicowanych kulturach. Przedstawiciele GLORIAD nazywają ją "niesamowitą korzyścią" dla często pomijanych krajów Centralnej i Wschodniej Azji oraz Europy Wschodniej.

W Stanach Zjednoczonych z superkomputerów włączonych w GLORIAD korzystają między innymi NASA, Departament of Energy czy National Oceanic and Atmospheric Administration. Korea dołączy do sieci z kolejnym zadaniem obliczeniowym realizowanym w projekcie Molecular Simulation Grid - symulacją i analizą struktur białek.

Ciekawe są początki projektu GLORIAD: został on uruchomiony w 1998 roku jako ufundowany przez rosyjskiego Ministra Nauki projekt NaukaNet. W 2004 dołączyły do niego Chiny i Stany Zjednoczone, a nazwa została zmieniona na obecną.

Więcej informacji: witryna NSF


Zobacz również