Korniki - nowy wróg "pecetów"?

Na listę niebezpieczeństw zagrażających użytkownikom komputerów osobistych, zawierającą obecnie m.in. wirusy, robaki i konie trojańskie, już wkrótce trafić mogą całkiem nowe szkodniki - korniki. Stanie się tak, gdy na rynek trafią nowe, ekologiczne komputery - będą one bowiem częściowo wykonane z drewna.

Przedstawiciele brytyjskiej firmy PC World (niezwiązanej z naszym wydawnictwem) zapowiadają, że projektowane właśnie komputery będą maksymalnie przyjazne dla środowiska - producent zamierza wykorzystać podczas ich produkcji materiały pochodzące z recyklingu, drewno (zostanie ono wykorzystane do wykonywania obudów komputerów, monitorów oraz klawiatur) oraz komponenty o niskim poborze energii. Pozwoli to na zmniejszenie o 85% emisji dwutlenku węgla (w porównaniu z produkcją i eksploatacją standardowego "peceta").

Komputer ten podczas pracy pod kontrolą systemu Windows Vista będzie zużywał 45 W energii (to zaledwie ok. 23% zużycia energii typowego komputera stacjonarnego). Będzie to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu notebookowego procesora (co pozwoliło na zrezygnowanie z dodatkowego wentylatora). Nie należy jednak oczekiwać, by była to superwydajna maszyna - producent zapewnia jednak, że będzie ona wystarczająco wydajna dla większości użytkowników.

Energooszczędny, drewniany komputer PC Worlda - model Advent - trafi na rynek jesienią, w cenie ok. 600 euro.