Koronawirus a zarobki i trendy w IT - raportuje No Fluff Jobs

Z powodu koronawirusa rozwój nowych technologii znacznie przyśpieszył w przeciągu ostatnich miesięcy. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na ekspertów IT w konkretnych specjalizacjach. No Fluff Jobs - portal z ogłoszeniami IT- raportuje, jak wyglądają zarobki i trendy w branży informatycznej.


Technologie, które mają na celu wspierać życie oraz pracę, w ostatnim czasie rozwijają się coraz prężniej. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. W branży IT najbardziej poszukiwani są obecnie specjaliści, którzy zajmują się wytwarzaniem narzędzi do komunikacji online, rozwiązaniami fintech lub utrzymaniem i rozwijaniem platform e-commerce. Rośnie zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników oraz ekspertów programujących w backendzie i frontendzie. Jak zaznacza portal No Fluff Jobs, od stycznia wzrosły również zarobki pracowników IT. Tomasz Bujok mówi:

Pandemia to czas wyzwań. Kadra zarządzająca, skupiona na strategii i wyznaczaniu nowych kierunków działania, szczególnie teraz potrzebuje ludzi, którzy poprowadzą firmowe inicjatywy do końca i z sukcesem, bez względu na miejsce czy przyjęty tryb pracy. Właśnie dlatego seniorzy i architekci w zespołach IT są najbardziej pożądanymi pracownikami. Praca seniorów i podejmowane przez nich decyzje technologiczne mają ogromy wpływ na powodzenie projektów i koszty wygenerowane w ich przebiegu. Pracodawcy są tego świadomi, dlatego w marcu odnotowaliśmy kilkuprocentowy wzrost liczby ofert dla specjalistów IT z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem.

Koronawirus a zarobki i trendy w IT - raportuje No Fluff Jobs

Większe zarobki

W przeciwieństwie to innych branż, w których pandemia spowodowała obniżenie zarobków pracowników, sektor IT utrzymuje się na tym samym poziomie, a w niektórych przypadkach zaobserwowano wzrost dotychczasowych wynagrodzeń.

Z raportu No Fluff Jobs wynika, że wynagrodzenie osób z najmniejszym doświadczeniem zawodowym (tzw. juniorów), zatrudnionych na umowie B2B, w marcu w porównaniu do stycznia 2020 wzrosło tylko o 1,5% i wynosiło 6,500 zł.

W tym samym okresie, tzw. seniorzy zarobili o 5,5% więcej (16 250 zł) na umowach B2B i o 4% na podstawie umów o pracę.

Eksperci z branży IT, w marcu mogli liczyć na zarobki w wysokości 18 225 zł na umowie B2B.

W przypadku specjalistów na poziomie średniozaawansowanym wzrost wynagrodzień na umowach B2B wyniósł 8% więcej, co oznacza ok. 13 500 zł i tylko 2% więcej na umowie o pracę.

Koronawirus a zarobki i trendy w IT - raportuje No Fluff Jobs

Specjaliści poszukiwani

Zmiany, które zachodzą w ostatnim czasie dotyczą również zatrudnienia w branży IT - tutaj rośnie zapotrzebowanie na nowych pracowników, chociaż w pozostałych branżach dzieje się zazwyczaj odwrotnie. W tym momencie na portalu No Fluff Jobs 32% ofert rekrutacyjnych wystawionych jest przez firmy, które wytwarzają i utrzymują usługi oraz narzędzia online (w tym e-commerce). 23% ogłoszeń stanowią te publikowane przez przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem oprogramowania (software houses). Natomiast 11% ofert proponowanych jest przez organizacje, które tworzą rozwiązania technologiczne w obszarze usług finansowych (fintech). Taki trend widoczny jest takie w przypadku agencji rekrutacyjnych - 17%, bankowości i finansów - 8% oraz consultingu i szkoleń - 5%.

Koronawirus a zarobki i trendy w IT - raportuje No Fluff Jobs

Trendy w branży IT

Wraz ze zmieniającą się sytuacją, w branży IT coraz mocniej rysują się trendy, które pociągają za sobą kolejne istotne zmiany. Przede wszystkim rośnie liczba ofert pracy zdalnej. W marcu było o 30% więcej ogłoszeń udostępniających tę możliwość niż w styczniu 2020 roku.

Zauważono również, że liczba ofert dla juniorów zmalała o 40%, a najbardziej pożądanymi pracownikami są seniorzy (wzrost o 5%), którzy posługują się językami obcymi i mają doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku. Może to oznaczać, że największa szansę na znalezienie pracy w branży IT będą mieli samodzielni specjaliści, którzy od razu będą mogli zacząć pracę z domu, bez konieczności większe pomocy ze strony zespołu.

Jeśli interesuje was praca w IT i chcielibyście poszerzać swoje umiejętności w tym kierunku, polecamy artykuł: Jak i gdzie uczyć się programowania


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: