Koronawirus na smartfonie? Wirus przetrwa na ekranie przez 28 dni

Najnowsze badania nie są optymistyczne. Ekrany naszych smartfonów są idealnym środowiskiem dla wirusa COVID-19. Przetrwa on na nich nawet przez 28 dni.

Dezynfekujesz ręce, nosisz maski i stosujesz się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia? Najnowsze badania wskazują, że nie powinieneś zapominać o odpowiednio częstym czyszczeniu i dezynfekcji swojego smartfona.

Wyświetlacz w iPhone 8 Plus
Źródło: macworld.com

Wyświetlacz w iPhone 8 Plus

Źródło: macworld.com

Wirus odpowiedzialny za wywołanie COIVD-19 lubi gromadzić się na powierzchniach płaskich takich, jak wyświetlacze i obudowy smartfonów, powierzchniach metalowe czy pieniądzach nawet przez 28 dni. Badania przeprowadzone przez narodową agencję naukową Australii jasno dowodzą, że wirusem COVID-19 możemy zarazić się po dotknięciu naszego smartfona. Dla porównania wirus grypy przetrwa na wyświetlaczu naszego smartfona przez 17 dni (o 11 dni krócej niż wirus COVID-19).

Zespół badawczy podkreśla, że wirus odpowiedzialny za wywołanie COVID-19 jest znacznie bardziej wytrzymały, niż inne szczepy.

Badania jasno pokazują, że niezwykle ważne jest utrzymywanie naszego smartfona w czystości. Na pocieszenie można dodać, że próby przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych - w zaciemnionym powietrzu o stałej temperaturze. Badacze wskazują, że w innych warunkach wirus może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.

Naukowcy z całego świata nadal donoszą, że głównym źródłem zakażenia COVID-19 pozostaje droga kropelkowa.

Sprawdź, ile kosztuje iPhone 11.

Źródło: engadget.com