Koronawirus - przez błąd oprogramowania Facebook usuwał informacje z wiarygodnych źródeł

W trakcie pandemii koronawirusa walka z fake newsami to ważna rzecz, jednak przez błędy może często przybrać inny kierunek od zakładanego. Doświadczył tego Facebook.

Facebook zaczął oznaczać niektóre posty, prowadzące do artykułów i wiadomości na temat koronawirusa, jako spam. O ile w przypadku fałszywych newsów i wątpliwej jakości pseudonauki ma to sens, o tyle gorzej, gdy są to informacje ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł. Dziennikarz Verge odkrył taką sytuację u siebie, a gdy podzielił się spostrzeżeniem na Twitterze, wyszło na jaw, że wiele innych osób ma tak samo. Po przekazaniu informacji do Facebooka sprawdzono sprawę i okazało się, że zawinił bug w systemie wykrywającym spam. W chwili obecnej programiści sieci społecznościowej pracują nad usunięciem problemu, a niesłusznie oznaczone posty mają na niego powrócić.

Facebook już w styczniu zapowiedział ostrą walkę z dezinformacją oraz teoriami spiskowymi na temat koronawirusa. Podobnie działają także Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit, Twitter oraz YouTube. Jak widać w tym przypadku, nad mechanizmami trzeba jeszcze popracować.

Zobacz również:

  • Covid – wariant Delta już dominuje w Polsce i jest coraz gorzej
  • Zaostrzenie prywatności na iOS nie zadziałało na Facebooka!
  • Bon do IKEA na 2000 zł - uwaga, kolejna pułapka przestępców!

Jeśli obawiasz się koronawirusa, pamiętaj o mierzeniu temperatury - sprawdź najlepsze termometry bezdotykowe!

Źródło: The Verge