Korsarze - Ogień, przemoc, bogactwa, handel

Rabowałeś w Buccaneer, zatapiałeś w Pirates Gold, czas na wyprawę z Corsairs i niech Król będzie z Tobą!

Rabowałeś w Buccaneer, zatapiałeś w Pirates Gold, czas na wyprawę z Corsairs i niech Król będzie z Tobą!

Korsarze - Ogień, przemoc, bogactwa, handel
Dyskutowaliśmy w redakcji o różnicy pomiędzy piratami a korsarzami. Stanęło w końcu na tym, że korsarze to łagodniejszy gatunek piratów czy też rodzaj nawodnej partyzantki, napadającej wyłącznie na wrogów kraju, z którego pochodził dany korsarz. Korsarze, zwani też kaperami, mieli przyzwolenie od króla danego kraju na łupienie wrogich i często też neutralnych portów w imię Jego Królewskiej Mości. O takich właśnie "legalnych" piratach jest gra Corsairs firmy Microids. Została spolszczona i wydana w Polsce przez firmę CODA. Gra jest bardzo podobna do takich hitów jak Pirates Gold firmy Microprose czy SSI Buccaneer. Innymi słowy jest to doskonale zrobiona gra z gatunku RTS (strategia czasu rzeczywistego). Gracz wciela się w tytułowego korsarza po stronie francuskiej lub angielskiej, a jego zadaniem jest łupienie wrogich jednostek, dokonywanie podbojów, handel oraz ścisłe wykonywanie poleceń króla i jego pełnomocników. Smaczku całemu przedsięwzięciu dodaje Krzysztof Kowalewski, który użyczył swego głosu tytułowemu korsarzowi.

Od Twojego postępowania jako kapera będzie zależał ostateczny wynik i ocena jaką otrzymasz po wypełnieniu wszystkich misji (zaczynasz z niechlubną reputacją szczura lądowego). Jeżeli ograniczysz się wyłącznie do zatapiania napotkanych okrętów i zajmowania kolejnych portów, będziesz miał nadal kiepską reputację.

Korsarze - Ogień, przemoc, bogactwa, handel
Korsarz, pomimo że ma w kieszeni królewski glejt, musi sam troszczyć się o swoje finanse oraz flotę. Nie jest to trudne, gdyż w ładowniach każdego zdobytego (przez abordaż) okrętu znajdują się jakieś skarby oraz towar, którym można handlować (po cenach rynkowych). Również podbój wrogich portów przynosi konkretne profity, nie mówiąc już o nagrodach od królewskich dostojników za właściwe wykonanie misji. Za zdobyte pieniądze korsarz może budować flotę, remontować ją, rozbudowywać porty, rekrutować załogę i nabywać "materiały eksploatacyjne" jak amunicja i uzbrojenie. Oprócz załogi, można także kaptować szpiegów, których umieszcza się na nieprzyjacielskich okrętach i w portach, by wykonywali swoją "krecią robotę" i ułatwiali wykonanie misji.

Misje do spełnienia, które otrzymuje korsarz, polegają zwykle na podbijaniu lub obronie portów. Możesz mieć jednak polecenie odnalezienia i zlikwidowania kryjówki sławnego pirata, za głowę którego zostaniesz sowicie wynagrodzony.

Korsarze - Ogień, przemoc, bogactwa, handel
Instrukcja obsługi programu w postaci książeczki znajduje się wprawdzie w zestawie, lecz jest właściwie zbędna, gdyż gra zawiera samouczek, który doskonale przygotuje gracza do pełnienia zaszczytnej roli królewskiego korsarza. Samouczek został podzielony na cztery etapy. W każdym z nich gracz zdobywa nowe umiejętności (patenty odkrywcy, ogniomistrza, abordażu i korsarza) niezbędne do wykonywania późniejszych misji. Objaśnione są też wszystkie wskaźniki interfejsu gracza.

Gracz nie może się nastawiać wyłącznie na walkę i zdobywanie bogactw, ale musi być także zręcznym strategiem (dowodzenie załogą podczas abordażu i podbojów), dyplomatą i handlarzem. Nie można też zapominać o morale załogi, o które należy dbać, gdyż ta może podnieść bunt, przejąć okręt i wciągnąć piracką flagę na maszt.

Jeżeli dość już masz teorii, a chciałbyś na własnej skórze zakosztować życia korsarza, to na naszej płycie CD-ROM znajdziesz wersję demonstracyjną gry w języku angielskim. A zatem podnieś kotwicę i w morze!

Corsairs

Rodzaj: gra strategiczna RTS

Grafika (1-10): 7

Dźwięk (1-10): 4

Atrakcyjność (1-10): 9

Producent: Microids, www.microids.com

Informacje: CODA Sowade Multimedia Group Polska, 00-389 Warszawa, ul. Smułkowskiego 4b/4, tel./faks (022) 8263311, www.coda.pl

Cena: 149 zł