Korzystasz ze skrzynki pocztowej UPC? Jak najszybciej zmień hasło, lub...pocztę

UPC niestety nie przechowuje należycie haseł do swojej usługi pocztowej.

Jeden z czytelników Niebezpiecznika i jednocześnie użytkownik poczty UPC Mail poinformował serwis, że odwiedzający go technik UPC miał zlecenie przedłużenia umowy, na którym znajdował się jego adres e-mail oraz...hasło, które kilka lat temu zmienił z domyślnego.

"Każdy" z UPC może czytać maile klientów?

To bardzo niepokojące, ponieważ oznacza, że firma UPC nie obchodzi się należycie z danymi klientów. Z pewnością "po drodze" dostęp do wspomnianego hasła miało wiele innych osób. To zaś stwarza zagrożenie, że któraś z nich mogłaby je wykorzystać i sprawdzić pocztę ofiary.

Tak naprawdę to sytuacja jest o wiele bardziej poważna. Musimy bowiem pamiętać, że wielu internautów nie ma świadomości, jak należy postępować z hasłami. Potwierdzają to najnowsze badania Kaspersky Lab, zgodnie z którymi jedna osoba na siedem (14%) posiada tylko jedno hasło do wszystkich kont.

Co na to UPC?

Przedstawiciel UPC skontaktował się z czytelnikiem Niebezpiecznika (po tym jak opisał swoją historię na Wykopie), przeprosił za zaistniałą sytuację i stwierdził, że spowodował ją błąd systemu.

Co robić?

Jeżeli korzystasz ze skrzynki UPC, przede wszystkim zmień hasło. Jeżeli już jednak straciłeś zaufanie do UPC, rozważ skorzystanie z alternatywnej usługi.