Kosiarki rozmowy z pralką


Kosiarki rozmowy z pralką

Dostęp do lodówki Skybox jest możliwy również z zewnątrz budynku

Oznacza to pełną (zdalną, jeśli ktoś chce) kontrolę nad domowymi urządzeniami praktycznie zaraz po podłączeniu ich do prądu (system Powerline dba o to, aby kable elektryczne wykorzystać jednocześnie jako sieć komputerową). Jak to wygląda w praktyce? Odpoczywając w ogrodzie, możesz na przykład za pomocą specjalnego pilota sprawdzić stan potraw gotujących się w kuchni i wyłączyć pralkę, potem zrobić zakupy, a jeszcze później włączyć muzykę. Ponieważ wszystkie urządzenia przez sieć Powerline są również podłączone do Internetu, podobne operacje możesz wykonywać z dala od domu. Jeśli nie masz akurat dostępu do komputera podłączonego do Internetu, wówczas wystarczy nawet telefon komórkowy wyposażony w WAP.

Jak obiecują autorzy projektu, już wkrótce, gdy domownicy oznajmią, że wyjeżdżają na wakacje na dwa tygodnie, dom będzie doskonale wiedział, co powinien w związku z tym zrobić. Na razie, wracając z wakacji, zastałbyś w lodówce świeże produkty, zamówione przez telefon komórkowy w drodze powrotnej do domu.

Małe, a cieszy

Opisane powyżej przykłady nowoczesnego wyposażenia należą do najbardziej spektakularnych. Dom oferuje jednak mnóstwo drobniejszych udogodnień i elektronicznych drobiazgów. Na przykład regulowanie temperatury wody z prysznica - chyba każdy przeżył związku z tym kilka niemiłych chwil. Mieszkańcy opisywanego domu nie mają problemu - dom pamięta ustawienia temperatury i ciśnienia wody odpowiadające każdemu z nich. Drobiazg, ale jakże przyjemny.

Kosiarki rozmowy z pralką

W domu znajduje się najnowocześniejszy sprzęt komputerowy.

Inny przykład - ramki do cyfrowych zdjęć. Aparaty cyfrowe stają się coraz bardziej popularne także w Polsce, a elektroniczne ramki są ich logicznym uzupełnieniem. Dają przy tym większe możliwości niż tradycyjne - pozwalają na przykład zaprogramować kilka zdjęć, które będą się wyświetlały w określonych odstępach czasu.

W trawnik w ogrodzie wbudowano wysokiej jakości głośniki. Dlaczego nie miałbyś się poczuć jak w sali koncertowej, leżąc w hamaku?Oczywiście w domu znajduje się najnowszy sprzęt komputerowy, włączając w to skanery, 24-calowe ekrany LCD i szybkie drukarki kolorowe.

Quo vadis?

Jak podkreślają autorzy koncepcji domu przyszłości, projekt FuturElife jest niekomercyjny. To eksperyment, z którym nie wiążą się plany wybudowania w ciągu kilku następnych lat podobnych domów. Takie są przynajmniej obecne deklaracje, jednak jeśli projekt wzbudzi duże zainteresowanie, wówczas może firma Metro zmieni zdanie. Na razie nie ustalono nawet daty zakończenia eksperymentu, ponieważ - jak twierdzą jego pomysłodawcy - "przyszłość nigdy się nie kończy".

Kosiarki rozmowy z pralką

Projektor do kina domowego wyjeżdża z sufitu

Wiele wykorzystanych w projekcie technologii jest już dzisiaj powszechnie dostępnych i stosunkowo niedrogich. Można się zatem spodziewać, że zaczną powstawać domy nieco prostsze niż opisywany, ale wykorzystujące na przykład mechanizmy łączności sieciowej między urządzeniami AGD albo biometrycznej identyfikacji użytkowników. Prawdopodobny jest system modułowy, w którym klienci będą wskazywali elementy nowoczesnego wyposażenia do zainstalowania w ich domach.

Jeśli zaś już dziś chcesz mieć dom bardziej inteligentny, weź pod uwagę to, że na przykład system efektywnego zarządzania energią lub mechanizm do otwierania drzwi na podstawie skanu linii papilarnych nie wykraczają poza możliwości zdolnego majsterkowicza. Wszystkie potrzebne komponenty są zaś dostępne w większości sklepów komputerowych lub na giełdach.

Najnowsze informacje na temat projektu FuturElife można znaleźć na oficjalnej, bardzo dobrze przygotowanej stronie www.futurelife.ch. Pod tym adresem dostępne są m.in. nagrania pochodzące z kamer zainstalowanych w opisywanym tu domu. Wiele ciekawostek znajdziesz również na stronach polskiej firmy biorącej udział w projekcie - www.xdsnet.pl/futurelife.