Kosmetyka fotografii

Obsypywany nagrodami - bo rzeczywiście znakomity - program do udoskonalania zdjęć Ulead Photo Express w najnowszej wersji 2.0

Obsypywany nagrodami - bo rzeczywiście znakomity - program do udoskonalania zdjęć Ulead Photo Express w najnowszej wersji 2.0 jest propozycją nie do odrzucenia. Początkujący użytkownicy pokochają program za intuicyjną obsługę (z użyciem "ciągnij i upuść"), dzieci za "zabawowy" interfejs, zawodowcy za funkcjonalność. To wprawdzie dość ogólna "laurka" programu, ale łatwo można znaleźć przynajmniej 10 powodów uzasadniających jego wybór na użytek domowy, ale także do profesjonalnych prac fotoretuszerskich.

Edycja fotografii, tworzenie komputerowych fotoalbumów, nakładanie artystycznych efektów w czasie przetwarzania całego obrazu zdjęcia lub jego dowolnie zaznaczonego fragmentu, klonowanie (włączanie jednych obrazów w drugie z morfingowym efektem przejścia), nanoszenie napisów tekstowych z dynamicznymi efektami, tworzenie kolaży i kompozycji, trójwymiarowe tytuły i hasła - również z efektami 3D, zapis fotoalbumów do HTML z linkami do pełnowymiarowych obrazów, wysłanie grafiki jako listu e-mail, animowanie grafik stron WWW z wykorzystaniem "oddychającychŢ zdjęć (wklęsłe/wypukłe), pękających jak przekłuwany balon, morfowanych itd., "ożywianieŢ starych, pożółkłych fotografii, to zgodnie z hasłem reklamowym produktu "The Fastest Track to Photo FunŢ - rzeczywiście najkrótsza chyba droga do doskonałej zabawy...podczas pracy! Łatwa obsługa i ponad 300 wbudowanych wzorników sprawiają, że program nie wymaga praktycznie żadnej nauki. Mimo startu od zera, cały czas można przeznaczyć na kreatywną twórczość, wymyślanie artystycznej strony projektu, a nie na sposoby jej realizacji.

Photo Express oferuje dwa podstawowe - wybierane z zakładek GUI - tryby pracy: Photo Mode i Project Mode. Pierwszy z nich dotyczy profesjonalnej obróbki i edycji już istniejących, skomponowanych obrazów, drugiego używa się do realizowania własnej koncepcji od zera lub na bazie dostępnego zewnętrznie materiału źródłowego, czy z wykorzystaniem wbudowanych do programu setek wzorników.

Komplet narzędzi edycyjnych i fotoretuszerskich, ponad 100 efektów, różne rodzaje ołówków, pędzelków, obsługa tabletów i piórek czułych na nacisk, akwizycja obrazów ze skanerów, kamer cyfrowych, kart przechwytywania obrazów (grabery), z fotoserwisów online (np. Kodak WWW) czy standardowy import plików obrazowych w formatach BMP, CLP, EPS, FPX, GIF, IFF, JPG, PCD, PXR, RLE, SCT, TGA, TIF, TPL, TPX, UPX oraz WMF składają się na praktycznie nieograniczone zasoby materiału źródłowego i narzędzi do jego przetwarzania. Tu trzeba dodać, że Photo Express udostępnia 1200 zdjęć i ma wbudowanych 50 "artystycznych" czcionek.

Oprócz efektywnego sposobu (Pick & Apply) wyboru efektów czy filtrów przetwarzania (wszystkie opcje reprezentowane są przez jednoznaczne ikony), ważną zaletą jest również możliwość zobaczenia aplikowanego zdjęciu efektu, zanim się go finalnie zastosuje. Mimo że Photo Express ma wielopoziomowe UnDo (Cofnij), nie traci się czasu na niepotrzebne i czasami dość długotrwałe filtrowanie obrazu i można szybko eksperymentować z całymi zestawami efektów. A tych mogą być tysiące, zwłaszcza że program akceptuje wszystkie wtyczki (plug-in) z Adobe Photoshop.

Wśród rzadko spotykanych w innych programach narzędzi, w Photo Express znajdziemy, między innymi, korekcję efektu czerwonych oczu, trymowanie obrazków do ozdobnych ramek i zewnętrznych (niemal dowolnych) kształtów, dopasowywanie wyglądu zdjęcia do oświetlenia zewnętrznego przez dodawanie odbłysków, odbić i refleksów, mgły, poświaty, itd, pozwala przywrócić obrazowi zgubioną podczas wykonywania zdjęcia atmosferę albo poprzez nową, nadaną wyrazić specjalny nastrój, wydobyć feeling...

Nietypowym (ale całkiem przyjemnym) dodatkiem do programu jest możliwość utworzenia z dowolnych obrazów samouaktualniającego się, tygodniowego, miesięcznego lub rocznego kalendarza z "przypominajkami" na pulpice Windows, co dla zapominalskich o imieninach i ważnych datach lub okazjach z pewnością będzie atrakcyjnym "giftem" od firmy Ulead Systems, Inc.

Wymagania sprzętowe są umiarkowane: Pentium/32MB RAM, ponad 110 MB wolnego miejsca na twardym dysku, mysz, monitor i karta graficzna z obsługą trybów High Color/True Color przy rozdzielczości min. 800x600 (zalecane 1024x768) oraz system Windows 95/98.NT 4.0.