Kosmiczne kino

Przedstawiamy instalację, która jest nie tylko funkcjonalna i pozwala domownikom cieszyć się wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem, ale ze względu na stylistykę zastosowanego sprzętu jest także niezwykle atrakcyjna wizualnie. O ile oczywiście lubimy nieco futurystyczne wzornictwo rodem z filmów science fiction.


Przedstawiamy instalację, która jest nie tylko funkcjonalna i pozwala domownikom cieszyć się wysokiej jakości obrazem i dźwiękiem, ale ze względu na stylistykę zastosowanego sprzętu jest także niezwykle atrakcyjna wizualnie. O ile oczywiście lubimy nieco futurystyczne wzornictwo rodem z filmów science fiction.

1 Sprzęt

Kosmiczne kino

W tej instalacji niezwykły stylistycznie zestaw Nakamichi soundspace 12 pasował idealnie do futurystycznego wystroju salonu.

Sercem instalacji jest system kina domowego SoundSpace 12 firmy Nakamichi. Warto zwrócić uwagę na jego niecodzienną budowę składającą się z kilku części. W przepięknej obudowie o niekonwencjonalnym, geometrycznym kształcie znajdują się trzy napędy - dwa CD (w konfiguracji multiroom mogą pracować jednocześnie) i jeden CD/DVD - mogące pracować jako trójdyskowa zmieniarka CD. System potrafi odtworzyć krążki DVD-Video/CD-Audio/ VCD/ MP3 oraz JPEG. Estetyczne wykonanie zestawu i jego oryginalny, charakterystyczny desingn decydują o stylistyce całej instalacji - dlatego niektóre jej elementy zostały specjalnie wyeksponowane. O jakość obrazu z odtwarzacza na wyjściu komponent dba m.in. układ progresywnego skanowania DCDi firmy Faroudija. Osobną część zestawu SoundSpace 12 stanowi wysokiej klasy amplituner 5.1 wyposażony w wejścia i wyjścia cyfrowe i analogowe audio, analogowe wideo i oczywiście standardowe dekodery - DD, DTS, DPLII i tryby DSP. Całością można sterować za pomocą dwóch pilotów, także znajdujących się w wyposażeniu zestawu. Pierwszy to w pełni programowalny sterownik z dotykowym ekranem LCD, natomiast drugi to prosty pilot z przyciskami do obsługi podstawowych funkcji. Zestaw zintegrowano z posiadanym wcześniej przez domowników sprzętem: nagrywarką DVD Pioneera (z twardym dyskiem), magnetowidem VHS i tunerem telewizji satelitarnej.

2 Kolumny

Kosmiczne kino

W zestawie Nakamichi znalazły się aż dwie kolumny niskotonowe.

Ograniczona powierzchnia nagłaśnianego pomieszczenia sprawiła, że przy doborze głośników kierowano się nie tyle czystą mocą, ile jakością dźwięku emitowanego przez wybrane kolumny. Wiadomo, że nagłośnienie 25-metrowej powierzchni nie jest rzeczą tak trudną, jak nadanie dźwiękowi odpowiedniej głębi i jakości, która zaspokoiłaby nawet najwybredniejszego melomana. Postanowiono skorzystać z gotowego zestawu kolumn wysokiej jakości, co gwarantuje maksymalne wykorzystanie atutów zamontowanego sprzętu oraz harmonijną współpracę poszczególnych elementów. Instalację oparto na zestawie nagłaśniającym SoundSpace 12 firmy Nakamichi, charakteryzującym się świetną jakością dźwięku ze znakomitą głębią brzmienia. W skład systemu wchodzą dwa podłogowe subwoofery dużej mocy oraz pięć głośników, które można tak rozstawić, aby uzyskać jakość brzmienia odpowiednią do kształtu i akustyki pomieszczenia. Nie bez znaczenia przy wyborze tego zestawu był fakt, że pozwala on zminimalizować problem układania kabli głośnikowych - dźwięk do pary kolumn surround przesyłany jest bezprzewodowo drogą radiową. Taka transmisja audio nie jest jednak wolna od wad. Może ulec szeregowi zakłóceń, dlatego duże znaczenie ma miejsce instalacji zestawu, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiedztwa innych urządzeń elektronicznych pracujących w paśmie 2,4 GHz.