Kosmiczne serwery

W przyszłym roku NASA zainstaluje na orbicie okołoziemskiej pierwszy serwer internetowy.

Amerykańska firma SkyCorp podpisała z NASA umowę, na mocy której w przyszłym roku zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej pierwszy "kosmiczny" serwer internetowy. Transportem urządzeń w połowie 2001 r. zajmie się załoga jednego z promów kosmicznych.

Prezes SkyCorp, Dennis Wingo, powiedział: "Jest to początek wielkiego projektu. Jeżeli ta próba się powiedzie, to na niskiej orbicie wokółziemskiej (LEO) zawisną 544 takie satelity". Prezes nie jest zrażony niepowodzeniem kompanii Iridium, która zbankrutowała wkrótce po umieszczeniu konstelacji satelitów wokół Ziemi. "Iridium miało służyć do przekazu rozmów telefonicznych. Nikt tam nie mówił o Internecie, który rozwija się z ogromnym tempie. Ludzie będą chcieli mieć dostęp do sieci w każdym zakątku globu, a to mogą zapewnić im jedynie satelity".

Kosmiczny serwer będzie pracował z wykorzystaniem komputera Power Mac G4 500 MHz z systemem operacyjnym Mac OS X i oprogramowaniem Apache. Według Skycorp na jednym 10 GB dysku serwera będzie można zamieścić tysiące witryn WWW. Oprócz kosmicznego webhostingu przewidziano także uruchomienie usług poczty elektronicznej.

Komputery zamontowane w satelitach będą komunikować się ze światem przy użyciu standardu 802.11 Direct Sequence Spread Spectrum, umożliwiającego przesyłanie danych z prędkością 11 Mb/s. Na ziemi użytkownicy różnych urządzeń bezprzewodowych będą mieli do dyspozycji pasmo 56 Kb/s.

Więcej informacji:

www.skycorpinc.com


Zobacz również