Kosmiczny Ricoh

Cyfrowy aparat fotograficzny QV-300 wyprodukowany przez potentata elektronicznego Casio charakteryzuje się przede wszystkim odmienną konstrukcją obudowy.

Cyfrowy aparat fotograficzny QV-300 wyprodukowany przez potentata elektronicznego Casio charakteryzuje się przede wszystkim odmienną konstrukcją obudowy.

Projektanci umieścili obiektyw na obrotowym przegubie oraz zrezygnowali zupełnie z celownika optycznego. W efekcie wykonujemy zdjęcia nie trzymając aparatu przy samych oczach lecz celując poprzez duży kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Urządzenie wyposażono w dwa wbudowane obiektywy: szerokokątny o ogniskowej 4,9 mm i teleobiektyw - 11 mm. Aparat pozwala wykonywać zdjęcia w dwóch różniących się jakością trybach. W trybie wysokiej jakości przy 16,7 mln barw maksymalna dostępna rozdzielczość zdjęć wynosi 640x480 pikseli, a w trybie standardowym 320x240. Dzięki wewnętrznej pamięci 32MB QV-300 przechowuje aż 64 zdjęcia o wysokiej lub 192 zdjęcia o jakości standardowej.

Aparat jako jedyny nie posiada wbudowanej lampy błyskowej, wyposażony jest natomiast w przełączniki umożliwiające regulację przesłony oraz ręczne ustawianie czasu ekspozycji. QV-300 oferuje kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny służący do wykonywania zdjęć, przeglądania zgromadzonych w pamięci ujęć oraz informujący o uruchomieniu pewnych funkcji. Konstruktorzy Casio wprowadzili w aparacie naprawdę duży wybór funkcji: macro, samowyzwalacz, możliwość oglądania na wyświetlaczu naraz 4 lub 9 zdjęć, powiększanie wybranej części zdjęcia, zabezpieczanie zdjęć przed przypadkowym skasowaniem, ukrywanie ujęć. Bardzo wygodna jest opcja pozwalająca na zmianę rozdzielczości wykonanego zdjęcia. Przejście z lepszej jakości na standardową pozwala, w wypadku braku wolnego miejsca w pamięci, uzyskać dodatkowy obszar nie tracąc zupełnie zrobionych wcześniej zdjęć. Urządzenie uzupełniono w gniazdo cyfrowe służące do podłączenia aparatu do telewizora (NTSC) i przeglądania za jego pomocą zdjęć. W nocy wyświetlacz ciekłokrystaliczy podświetlany jest światłem fluorescencyjnym.

Cyfrowy aparat fotograficzny Casio zasilany jest czterema bateriami AA, jednak przy intensywnym wykorzystaniu wyświetlacza nie ma możliwości wykonania 64 zdjęć korzystając z jednego zestawu baterii. Na szczęście urządzenie można podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania. Produkt komunikuje się z komputerem PC dzięki typowemu złączu szeregowemu (RS232). Casio dostarcza wraz z QV-300 standardowe oprogramowanie umożliwiające konwersję zdjęć do formatów JPEG, TIFF, PCX, BMP, TGA.

"Cyfrówka" Casio charakteryzuje się chyba najbardziej skomplikowanym interfejsem oraz duża liczbą niezbyt intuicyjnie opisanych przycisków. Zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem dają średniej jakości odwzorowanie barw oraz niezbyt dobrą ostrość. Przy pracy w trybie jakości standardowej urządzenie dawało znacznie gorszy obraz niż przy pracy w trybie wysokiej jakości. W części ujęć odwzorowany rzeczywisty obraz wydawał się zbyt płaski. Ponieważ aparat wykonuje zdjęcia bardzo powoli jakiekolwiek poruszenie owocowało na zdjęciach pojawieniem się efektu pikselizacji oraz cieniami. Jest to jednak jedyny aparat za pomocą którego możemy wykonać zdjęcie swojej twarzy równocześnie obserwując ją na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.

Aparat cyfrowy: QV-300

Producent: Casio

Wymagania systemowe: komputer zgodny z IBM PC, min. 386 SX, 4 MB RAM, 10 MB wolnego miejsca na dysku twardym, gniazdo szeregowe RS-232C, Windows 3.1 lub Apple Macintosh.

Dystrybucja: Zibi Sp. z o.o. tel. (022) 610 05 51, fax: 610 56 04

Cena: (bez VAT)

Strona WWW Casio: http://www.casio-usa.com/html/products/ccameras.html