Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskoczył inżynierów z NASA

Żywotność Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba niespodziewanie wydłużyła się.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaskoczył inżynierów z NASA

źródło: NASA.gov

Choć Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba miał opóźniony start, jego precyzyjne uruchomienie nie poszło na marne. NASA poinformowała, że cała procedura przebiegła na tyle pomyślnie, że w rezultacie oczekiwana żywotność teleskopu znacznie wzrosła. Dzięki nadmiarowi paliwa teleskop może działać dłużej niż zakładano.

Minimalny oczekiwany czas pracy urządzenia to 5 lat, ale już przed ostatnim odkryciem NASA stwierdziła, że będzie on wspierać operacje kosmiczne przez okres wynoszący nawet do 10 lat. Teraz okazuje się, że przekroczy wszelkie oczekiwania i będzie działał znacznie dłużej niż optymistyczna początkowa prognoza 10 lat.

Zobacz również:

  • Teleskop Webba wykonał zdjęcia Mgławicy Tarantula
  • Skylab. Symulacja misji kosmicznej NASA

Po dogłębnej analizie agencja kosmiczna uznała, że teleskop wymaga mniej paliwa niż pierwotnie zakładano. Jego oszczędność wynika z faktu, że NASA przeszacowała, ile wymagałoby skorygowanie trajektorii Webba i była przygotowana na wszelkie dodatkowe manewry. Udane uruchomienie Webba zaoszczędziło jednak rezerwy paliwa rakietowego, które miały być wykorzystane do tego typu zadań krytycznych. Ponieważ zarówno sam start, jak i korekty kursu przekroczyły początkowe oczekiwania agencji, obserwatorium ma wiele pozostałego paliwa do wykorzystania w nadchodzących latach.

Zobacz także: Secretlab TITAN Evo 2022 - wygoda, stabilność i profesjonalizm

Źródło: slashgear.com