Koszalin: wyłudzili 44 telefony komórkowe

Policjanci z Koszalina zatrzymali 3 mężczyzn, którzy wyłudzili 44 nowe telefony komórkowe o łącznej wartości około 50 tys. zł. Grozi im za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Mężczyźni współpracowali ze sobą od marca do grudnia poprzedniego roku. Mózgiem operacji był 30-letni mieszkaniec Białogardu, który pozyskując dane istniejących w regionie firm przygotowywał odpowiednią dokumentację (w odpowiednie rubryki wstawiał dane przypadkowych osób). Następnie składał na jej podstawie w sklepach internetowych należących do operatorów sieci komórkowych zamówienia na telefony komórkowe.

W tym momencie do akcji wkraczali jego dwaj kompani zatrudnieni w firmach kurierskich. Dostarczali oni przesyłkę pod wskazany adres, gdzie odbierana była przez organizatora oszustwa. Potwierdzał on odbiór paczki, podrabiając przy tym podpisy tak, żeby zgadzały się z danymi fikcyjnych właścicieli firmy. Dodatkowo w celu uwiarygodnienia legalności odbioru opatrywał listy przewozowe przygotowanymi przez siebie pieczęciami. Kurierzy, którzy wiedzieli, że mężczyzna dopuszcza się oszustwa otrzymywali od niego za swoje milczenie każdorazowo od 150 do 200 złotych.

Jak ustalili policjanci, 30-latek sprzedawał pozyskane w ten sposób telefony w komisach, legitymując się przy tym legalnym tytułem zakupu aparatu. Z zebranych przez funkcjonariuszy materiałów wynika również, że podejrzani wyłudzili w sumie co najmniej 44 telefony o łącznej wartości około 50 tysięcy złotych.

Cała trójka usłyszała już zarzuty oszustwa, za które zgodnie z przepisami grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.