Kosztowne wojny z wirusami

Z badań Computer Economics wynika, że ataki wirusów na systemy informacyjne na całym świecie spowodowały w 1999 r. straty rzędu 12,1 mld USD.

Firma analityczna Computer Economics z Kalifornii zbiera dane od firm IT na temat ich strat i kosztów, jakie ponoszą w związku z atakami wirusów komputerowych. Z badań wynika, że w 1999 r. ogólnoświatowe straty spowodowane takimi atakami przekroczyły sumę 12 mld USD. Przedstawiciele CE radzą zatem, aby firmy przeznaczały co roku określoną sumę z budżetu na ochronę przed - zagrożenie z ich strony jest bowiem bardzo realne. W ciągu ostatnich 3 lat ataki wirusów stają się coraz częstsze i są coraz groźniejsze w skutkach.

"Dzisiejsza sytuacja to rodzaj wyścigu zbrojeń: mamy listę wirusów, które skanujemy, ale jutro powstanie następna lista i najlepsze co możemy na razie zrobić to uaktualnić mechanizmy skanujące wirusy" - oświadczył Jimmy Alderson z Meta Security Group Monitoring. "12 mld USD wydane przez firmy komputerowe w ub.r. na likwidację skutków działania wirusów skłoni większość menedżerów IT do zainwestowania w antywirusowe technologie bezpieczeństwa, jeśli jeszcze tego nie zrobili".

Więcej informacji: www.computereconomics.com