Potrzebujesz grafiki, ilustracji lub obrazka z kotem? Niech sztuczna inteligencja wykona go za Ciebie. Oto usługi, z jakich możesz korzystać już teraz!
Fot.: Midjourney
Niegdyś pomysł, że to maszyna będzie tworzyć wpadające w oko grafiki, wydawał się szalony i klasyfikowany był jako fantastyka. Jednak obecnie to po prostu fakt. Po pojawieniu się takich rozwiązań, jak Midjourney oraz DALL-E cały świat otrzymał narzędzia do tworzenia wspaniałych obrazów. Aktualnie ich jakość jest jeszcze różna, ale nie zapominajmy, że to dopiero początek, a narzędzia te cały czas są trenowane i z biegiem czasu będą zyskiwać nowe możliwości oraz zyskiwać na jakości. Choć przyznam uczciwie, że obecnie i tak przeważająca większość wygenerowanych obrazów wygląda świetnie.
Nie należy jednak popadać w błąd i myśleć, że sztuczna inteligencja sama tworzy grafikę. Bazuje ona na milionach obrazów i zdjęć, które ma dostępne w swojej bazie danych. Z nich pobiera elementy odpowiadające "zamówieniu" człowieka, czyli miksuje pochodzące z różnych źródeł w celu stworzenia z nich nowej całości. Dodatkowo przekształca je tak, aby jak najlepiej odpowiadały poleceniu. Jeśli więc np. napiszesz "zachód słońca w górach", wyszuka w swoich zasobach góry i zachodzące słońce, a następnie wykona kolosalne ilości połączeń. W efekcie wychodzi coś nowego i świeżego.
W poniższej galerii przedstawiamy informacje o generatorach obrazów, z których można w dowolnej chwili skorzystać. Podajemy także informacje o cenach, subskrypcjach itp., dzięki czemu możesz wybrać najlepszy dla siebie. Porównania dokonujemy na bazie frazy "kot w kosmosie". Dlaczego? Po pierwsze - koty wszyscy lubią oglądać. Po drugie - wbrew pozorom nie jest to prosty temat i daje liczne możliwości. Zobacz, jak poradziły sobie z nim różne SI!
Shutterstock to baza stockowych zdjęć, która poszerzyła swoje usługi o możliwość tworzenia obrazów generowanych przez SI. Aby z tego skorzystać, należy się zarejestrować. Dostępne są trzy plany:
Pakiety - zyskuj niezbędne obrazy wtedy, kiedy ich potrzebujesz, jeden użytkownik, cena 49 euro za 5 pobrań w ciągu roku;
subskrypcja typu „wszystko w jednym - zyskaj dostęp do obrazów, filmów, muzyki oraz łatwych w użyciu narzędzi do projektowania w ramach jednej subskrypcji, jeden użytkownik, 29 euro za miesiąc;
wielu użytkowników - 409 euro.
W opcji wszystko w jednym dostępny jest okres próbny. Dzięki temu przez pewien czas można generować obrazy bez płacenia. W jaki sposób? Po prostu wpisujemy słowa kluczowe, a następnie wybieramy styl. Dostępne są cztery opcje stylów: zdjęcie, sztuka, cyfrowe i 3D. Można także nakazać zrobienie we wszystkich. Grafika powyżej to efekt mojego testu - wpisałem do generatora "cat in space".
Cztery powyższe przykłady to po jednym reprezentancie każdego stylu. Wygenerowanie ich zajęło SI ok. 15 sekund.
Zaletą Shutterstocka jest polski interfejs. Choć domyślnie mamy język angielski, można go zmienić w ustawieniach.
Stable Diffusion
Stable Diffusion
Stable Diffusion to bardzo ciekawe SI, które za pomocą algorytmów potrafi stworzyć różnego rodzaju prace graficzne. Oczywiście na podstawie tego, co wpiszemy. Na stronie można pobawić się za darmo - podsuwane są nawet używane przez użytkowników frazy. Niektóre zaskakujące, jak np. "insekty-roboty szykują jedzenie", "chatka na szczycie góry w stylu Disneya", "solarpunkowa utopia w sercu puszczy Amazońskiej". Wszedłem w klimat i wpisałem "koty z mieczami walczące o pożywienie". Pokazały się cztery ciekawe grafiki. Ale abyśmy mieli porównanie z poprzednią galerią, ponownie wpisałem "cat in space".
Efekty widać powyżej. Dodam, że Stable Diffusion nie pozwala na określenie stylu wykonania grafiki, można za to wpisać terminy wykluczające dane elementy, np. kolor czy przedmioty. Można także podejrzeć bazę gotowych obrazów, aby zobaczyć, jakie słowa były wpisywane przez innych twórców - i jakie efekty osiągnięto.
Największa zaleta Stable Diffusion to możliwość korzystania z generatora za darmo i bez opłat.
Midjourney
Midjourney
Midjourney to generator, który zdobył już sobie sławę i stał niemal synonimem dla obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję. Aby wypróbować Midjourney, należy założyć darmowe konto Discord. W oknie czatu będziesz wpisywać podpowiedzi tekstowe dla bota Midjourney.
Po tej czynności będziemy już mieli dostęp do serwera Midjourney. Jest coś, co musisz wiedzieć o wersji beta. Zaczynasz od bezpłatnego okresu próbnego, który obejmuje około 25 monitów. Następnie możesz wykupić pełne członkostwo. W celu stworzenia grafiki należy wpisać komendę /imagine prompt: i wstawić słowa kluczowe. W moim przypadku było to oczywiście "cat in space". Efekt widoczny powyżej i jak dla mnie - rewelacja! Mało tego - każda z grafik ma cztery dodatkowe wariacje. Prawdziwa sztuka - przez takie duże "S".
A za ile to wszystko? Dostępne są cztery plany:
plan darmowy - ograniczona ilość możliwych do stworzenia grafik;
Basic - 10 USD/mies.;
Standard - 30 USD/mies.;
Pro - 60 USD/mies.
Tanio nie jest, ale efekty są rewelacyjne, więc jeżeli w pracy codziennie potrzebujesz grafik, a stockowe nie spełniają Twoich wymagań - warto pomyśleć o Midjourney.
DALL-E 2
DALL-E 2
DALL-E 2 zostało stworzone przez OpenAI, czyli twórców ChatGPT. Jak podaje producent, jest to system SI potrafiący tworzyć realistyczne obrazy i grafiki artystyczne na podstawie opisu słownego. Nie jest to generator darmowy, ale można przetestować go bez opłat - co też zrobiłem. Niezbędne okazało się zarejestrowanie, a także podanie numeru telefonu w celu otrzymania kodu autoryzacyjnego. Jest tu trochę zamieszania, gdyż po rejestracji zostajemy przerzuceni na stronę z obsługą ChatGPT, a potem trzeba szukać linków do kreatora.
Na szczęście nie zajmuje to dużo czasu. Tworzenie grafiki odbywa się poprzez wpisanie słów elementów, jakie mają znaleźć się na obrazie. Co otrzymałem po wpisaniu "cat in space"? To widać powyżej. I mówiąc szczerze - nie jestem zachwycony. Nie pomogło dodanie "realistic". Wyszło coś trochę kreskówkowego, trochę abstrakcyjnego, czyli takie nie wiadomo co.
NightCafe
NightCafe
NightCafe powstało już w 2019 roku, jednak nie stało się tak znane, jak późniejsza konkurencja. Można tu zarówno stworzyć obraz na podstawie tekstu, jak i zmienić styl istniejącej już grafiki, np. przerobić zdjęcia na obraz olejny w stylu impresjonistycznym. Zdecydowałem się na to pierwsze i po wpisaniu "cat in space" musiałem wybrać jeden z dwunastu stylów: Night Cafe, Artystyczny, Zdjęcie, Bon Voyage, Epic, Dark Fantasy, Anime, Modern Comic, CGI, Popart, Portret w czerni i bieli oraz Neoimpresjonizm. Po krótkim wahaniu wybrałem Dark Fantasy.
Stworzenie jednego zdjęcia kosztuje 1 kredyt. Na starcie otrzymuje się 5. Stworzyłem zatem cztery, a na powyższej grafice widać koty w kosmosie w stylach (od górnego po lewej idąc): Dark Fantasy, Night Cafe, Zdjęcie (aczkolwiek żadnego kosmosu na nim nie widać) oraz Portret. W każdym wypadło to tak sobie. Bawić można się za darmo, ale mogą skończyć kredyty. Dlatego kto chce, może wybrać jeden z 4 planów:
AI Beginner - 100 kredytów/mies., 4,79 USD/mies.;
AI Hobbyist - 200 kredytów/mies., 7,99 USD/mies.;
AI Enthusiast - 500 kredytów/mies., 15,99 USD/mies.;
AI Artist - 1400 kredytów/mies., 39,99 USD/mies.
Deep Dream Generator
Deep Dream Generator
Deep Dream Generator został stworzony przez inżynierów Google, jako narzędzie pozwalające na ładowanie fotografii, a następnie zmienianie ich przez sztuczną inteligencję. W celu jego używania konieczne jest założenie konta - mozna w tym celu używać m.in. swojego profilu na Facebooku. Na start otrzymuje się 100 punktów energii. Wygenerowanie jednej grafiki o standardowej jakości to wydatek 5 punktów, w wysokiej jakości - 15. Postawiłem na tą drugą opcję. Mamy także inne, które zwiększają koszt, np. ulepszanie twarzy czy skalowanie. Dlatego koszt wygenerowanej grafiki zależy od tego, jak dobry chcemy mieć obraz.
Każdy może powstać w jednym z dostępnych styli - Fusion, Artistic, Photoreal, Fantasy, Stable. Powyższy kolaż to od lewej na górze: Artistic, Fantasy, Photoreal, Fusion. Moim zdaniem - całkiem fajnie.
Co, gdy skończy się energia? Trzeba zaczekać na doładowanie. W wersji darmowej to zaledwie 5 na godzinę. Wersje płatne to:
Advanced - 19 USD/mies., 120 energii, co godzinę odnawia się 12 punktów;
Professional - 39 USD/mies., 250 energii, co godzinę odnawia się 18 punktów;
Ultra - 99 USD/mies., 750 energii, co godzinę odnawia się 60 punktów.
DeepAI
DeepAI
DeepAI to generator obrazów, który wypada całkiem inaczej niż inne. Choć mamy tu tworzenie grafiki na bazie wpisanych słów, do wyboru aż 29 stylów, z czego 11 tylko dla użytkowników Pro, a więc takich, którzy zapłacili abonament. To z kolei wydatek 4,99 USD miesięcznie, a więc niedrogo. Pozwala na wygenerowanie aż 500 grafik. Do korzystania z generatora zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, niezbędne jest stworzenie konta użytkownika. Gdy tego dokonamy, otrzymujemy mało atrakcyjny wizualnie generator. Jest w nim okienko, w którym wpisujemy słowa kluczowe, a pod spodem miniaturki stylów - niestety, niepodpisane, ale gdy klikniemy na wybraną, otrzymujemy jego opis, np. cyberpunk czy classical.
Po wpisaniu słów kluczowych i wybraniu stylu wystarczy kliknąć przycisk, aby po kilku sekundach otrzymać obraz. No i tyle. A może - aż tyle.