Kozacy II - spełnij marzenia Napoleona!

Już niebawem do rąk graczy trafi druga odsłona popularnej strategii czasu rzeczywistego studia GSC - Kozacy. Tym razem ukraińscy programiści postanowili przedstawić w grze wydarzenia, których motywem przewodnim są podboje genialnego stratega - Napoleona Bonaparte. Środowisko gry, mimo że zastosowano w niej nowy silnik graficzny, wciąż pozostanie dwuwymiarowe - autorzy Kozaków przedkładają bowiem grywalność nad fajerwerkami graficznymi. I to właśnie, podobnie jak w pierwszej części gry, jest największym atutem tego produktu. Stratedzy z krwi i kości nie będą więc zawiedzeni!

Kozacy 2

Kozacy 2

Akcja gry będzie toczyć się w Europie i Afryce Północnej w okresie od 1793 do 1815 roku, i jak już wcześniej wspomniałem, wiodącą postacią tej części serii jest cesarz Napoleon Bonaparte. W "Kozakach II" będziemy mogli pokierować poczynaniami sześciu nacji - Francuzów, Anglików, Austriaków, Rosjan, Prusaków oraz Egipcjan. Armie każdej z nich będą miały swoje unikalne jednostki, a miasta charakterystyczną architekturę. Łącznie w grze znajdziemy 150 rodzajów jednostek i 180 budynków. Druga odsłona gry wprowadza szereg innowacji w trybach rozgrywki, i co ciekawe, tryb kampanii, który w większości RTS-ów jest najważniejszym i najbardziej rozbudowanym, tu ma służyć niemal wyłącznie nauce sterowania w grze.

Tryby rozgrywki

Kozacy 2

Kozacy 2

W "Kozakach II' dostępne będą cztery rodzaje rozgrywki dla gracza pojedynczego - tryb kampani, potyczki, bitwy i największa innowacja w grze, tryb zwany "Battle for Europe". Jak już wcześniej wspomniałem tryb kampanii został stworzony z myślą o początkujących graczach i zawierać będzie 6 liniowych kampanii (po jednej dla każdej z nacji), w których do rozegrania będzie po dziesięć scenariuszy. Tryb potyczki - jedyny wymagający zbierania surowców na zasadach znanych z klasycznych strategii czasu rzeczywistego - pozwoli natomiast na rozegranie szybkich dynamicznych bitew, zarówno w trybie gry pojedynczej jak i wieloosobowej. Trzeci tryb - Bitwy - to zestaw historycznych batalii, w których możemy odwrócić losy największych starć z okresu podbojów napoleońskich. Ostatni tryb "Battle for Europe" to największa innowacja w stosunku do poprzedniej edycji gry i można ją traktować jako właściwą kampanię Kozaków II.

Bitwa o Europę

Kozacy 2

Kozacy 2

"Battle for Europe" jest bowiem turową kampanią, stworzoną na podobnych zasadach, jak te, znane z gier z cyklu "Total War" i popularnej planszowej strategii "Ryzyko". Znajdziemy tu więc wielką strategiczną mapę Europy podzieloną na historyczne prowincje, gdzie będziemy wyznaczać kierunki naszej ekspansji. Każda z prowincji posiada ustaloną liczbę surowców naturalnych i produktów wtórnych, które w razie zajęcia jej przez nasze wojska zostaną dodane do naszego inwentarza. Surowce, którymi również można handlować z innymi imperiami są niezbędne do powoływania pod broń niezbędnych do prowadzenia walki formacji. Kiedy już zbierzemy odpowiednią liczbę wojska możemy zacząć podboje!

Aby zdobyć wybraną przez nas prowincję wystarczy przesunąć na odpowiadające jej pole ikonę przestawiającą naszego głównodowodzącego i jego armię. Po wybraniu celu zostajemy przeniesieni na mapę taktyczną, gdzie już w czasie rzeczywistym będziemy toczyć boje z siłami wroga. Każda bitwa dodaje naszemu głównodowodzącemu punkty doświadczenia, które mają ogromny wpływ na morale naszego wojska. W miarę zdobywania kolejnych szczebli doświadczenia gracz będzie mógł także ulepszać obronność poszczególnych prowincji.

Kozacy 2

Kozacy 2

Głównym zadaniem w tym trybie rozgrywki jest podbój całej Europy, a najczęściej stosowanym i najważniejszym środkiem w naszej drodze do celu będzie oczywiście interwencja militarna. W "Battle for Europe" dostępne będą jednak również inne 'instrumenty polityki zagranicznej' obejmującej nie tylko dyplomację, za pomocą której będziemy mogli zawierać sojusze, pakty o nieagresji, ale również sabotaż i dywersję. Jak zapewniają twórcy gry nie ma szans, aby Europę podbić korzystając tylko z jednego z 'instrumentów' - do zwycięstwa niezbędna będzie kombinacja wszystkich z nich.

Nowinki w akcji

Kozacy 2

Kozacy 2

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, nowinek jest kilka. Jak zapewniają producenci gry znacznie poprawiono inteligencję zarówno przeciwników, jak i własnych jednostek. W porównaniu do pierwszej części gra koncentruje się bardziej na taktyce niż na mikrozarządzaniu. Jednostki artylerii będą strzelać dwoma rodzajami amunicji (zwykłe kule i kartacze). W trakcie rozgrywki będzie można również przejmować artylerię wroga. Nową opcją jest też możliwość przesuwania naszych jednostek krok po kroku (za pomocą kółka myszy) i strzelanie kolejnych rzędów naszych formacji piechoty. Wykonywane przez nasze jednostki czynności będą dodatkowo ilustrowane krótkimi filmami przedstawiającymi podobne formacje w akcji w rzeczywistym świecie. W Kozakach II charakterystyki jednostki uzupełniono również o morale, które wzrasta w miarę odnoszenia sukcesów w bitwie i zwiększa waleczność i siłę jednostki. Podczas rozgrywki ważny będzie również poziom zmęczenia naszych jednostek - kiedy zamierzamy przesunąć oddział w kierunku linii frontu warto będzie dać im czas na odpoczynek po forsownym marszu. Z każdym strzałem jednostkom będzie również rosło doświadczenie, co oczywiście wzmocni ich siłę bojową. Zapowiada się prawdziwa gratka dla prawdziwych strategów!


Zobacz również