Kradzież kodu Half-Life 2 – kolejne aresztowania

Firma Valve ogłosiła, że siły policyjne w kilkunastu różnych państwach dokonały kolejnych aresztowań osób podejrzanych o udział w kradzieży kodu niecierpliwie oczekiwanej, drugiej odsłony Half - Life'a. W wyniku kradzieży producent gry zmuszony został do opóźnienia jej premiery.

Pierwsze informacje na temat udziału FBI w pościgu za złodziejami kodu 'Half –Life'a' wypłynęły w styczniu 2004 roku, kiedy to amerykańskie Federalne Biuro Śledcze dokonało w USA pierwszych aresztowań osób podejrzanych o udział w tym przestępstwie. Ostatnie aresztowania, zostały natomiast przeprowadzone w kilku innych krajach – na razie jednak nie wiemy jeszcze, kto i gdzie został zatrzymany.

W styczniu FBI wkroczyło do domu mieszkającego w San Francisco programisty Chrisa Toshoka, który opisał szczegółowo kradzież na swojej stronie WWW. Toshoka utrzymywał jednak, że z kradzieżą kodu nie miał nic wspólnego, przyznając jednocześnie, że dzielił swój dom z członkami zespołu programistów 'Hungry Programmers', którzy o dokonanie tego czynu są podejrzewani.

Co ciekawe, przedstawiciele Valve sugerują, że tak szybkie wytropienie sprawców kradzieży, było możliwe dzięki masowemu włączeniu się do poszukiwań społeczności fanów gry. Komentując ostatnie poczynania władz, Gabe Newel CEO firmy Valve powiedział:

'Internetowa społeczność fanów gry wyśledziła sprawców kradzieży, w ciągu zaledwie kilku dni od ukazania się publicznej informacji na ten temat. Z niedowierzaniem obserwowaliśmy jak sprytnie, szybko i sprawnie fani rozwiązywali zagadki, które dla służb zajmujących się tego typu sprawami, były nie do rozwiązania. Jeszcze raz całej ekipie Valve, przypomniano, jak wiele zawdzięcza aktywnym członkom społeczności skupionej wokół Haff-Life'a.'

Kradzież kodu nastąpiła w październiku ubiegłego roku i stała się głównym powodem opóźnienia premiery gry, która początkowo miała zostać wydana we wrześniu 2003r. Po wszystkim jednak przedstawiciele Valve przyznali, że nawet w przypadku, gdyby kradzież nie miała miejsca, producent nie zdążyłby ukończyć gry w terminie. Wciąż nie znamy jeszcze oficjalnej, daty premiery kolejnej odsłony przygód Gordona Freemana. Gra prawdopodobnie ukaże się jednak pod koniec tego roku.


Zobacz również