Kradzież kodu źródłowego Windows ukarana

Amerykański haker, znany w sieci pod pseudonimem "Illwill" został skazany na dwa lata więzienia za kradzież kodu źródłowego będącego częścią systemów operacyjnych firmy Microsoft. Dwudziestodziewięcioletni William Genovese, mieszkaniec Meriden w stanie Connecticut, został uznany winnym nielegalnego sprzedawania kodu źródłowego systemów Windows 2000 i Windows NT 4.0. Nie wiadomo, czy "Illwill" był osobą, która ukradła kod - on jednak został oskarżony o rozprowadzanie go w Internecie.

Prokuratura stwierdziła, że w lutym 2004 roku Genovese umieścił na swojej stronie internetowej ofertę sprzedaży kodu dokładnie w tym samym dniu, w którym Microsoft zorientował się, że część kodu źródłowego została skradziona. Agent FBI, wraz z wynajętym przez Microsoft specjalistą do spraw bezpieczeństwa, dokonał zakupu kontrolowanego, pobrał ukradziony kod źródłowy, po czym dokonał aresztowania.

Microsoft przyznał, że wcześniej udostępnił duże partie swojego kodu źródłowego niektórym obcym firmom, agendom rządowym, wyższym szkołom i zagranicznym rządom. Zastosowane zabezpieczenia i bardzo restrykcyjne umowy miały uchronić go przed upublicznieniem. Rzecznik Microsoftu jest przekonany, że kod nie został skradziony z ich sieci wewnętrznej.

Specjaliści obawiają się, że opublikowanie kodu mogło być wykorzystane przez hakerów do odkrycia nowych sposobów atakowania komputerów, na których zainstalowane są Windows.