Kradzież tożsamości
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Tobias Weidemann,
- 01.02.2008
Ratunek z Internetu
Jest wiele programów bezpłatnych i komercyjnych, dzięki którym będziesz czuł się bezpieczniej w Internecie. Pomogą ci chronić się przed oszustami.
Anonimowe przeglądanie Internetu. Za pomocą takich programów jak JAP, Tor, Operator i XP-Browser zakamuflujesz swój adres IP. Narzędzia te przekierowują strumień danych przez złożoną sieć serwerów, więc nikomu nie uda się zrekonstruować, z którego komputera wysłano zapytanie.

Jak chronić swoją tożsamość sieciową?
Schowek na klucze. Używając tylko jednego hasła do wszystkich zasobów sieciowych, ułatwiasz zadanie sieciowym przestępcom. Każdy, komu uda się je ustalić, uzyska dostęp do wszystkich serwisów, z których korzystasz. W tym wypadku warto powierzyć swoje klucze takim narzędziom, jak chociażby KeePass Password Safe. Przechowują je w zaszyfrowanej bazie w swoistym wirtualnym sejfie. Nie będziesz musiał pamiętać wielu haseł, lecz tylko jedno - to, którym jest zabezpieczona baza KeePassa. Jednak nie wolno ci go zapomnieć, bo inaczej nie uda się odzyskać pozostałych. Dlatego możesz je zachować w bezpiecznym miejscu poza komputerem.
Poławiacze haseł. Ostrożność i zdrowy rozsądek to najskuteczniejsza broń w walce z phishingiem. Niektóre wiadomości pocztowe spreparowane przez oszustów można zdemaskować przez błędy językowe. Dodatkową pomoc zapewniają software'owe zapory sieciowe takie jak Comodo Firewall Pro i Zone Alarm, podając nazwy usług, które usiłują nawiązać połączenie z twoim komputerem. Oprócz tego warto stosować inne narzędzia anty-phishingowe - chociażby odpowiednie dodatki do przeglądarki Firefox takie jak NoScript i Phish Tank Site Checker.