Kradzież tożsamości


Ratunek z Internetu

Jest wiele programów bezpłatnych i komercyjnych, dzięki którym będziesz czuł się bezpieczniej w Internecie. Pomogą ci chronić się przed oszustami.

Anonimowe przeglądanie Internetu. Za pomocą takich programów jak JAP, Tor, Operator i XP-Browser zakamuflujesz swój adres IP. Narzędzia te przekierowują strumień danych przez złożoną sieć serwerów, więc nikomu nie uda się zrekonstruować, z którego komputera wysłano zapytanie.

Kradzież tożsamości

Jak chronić swoją tożsamość sieciową?

Szyfrowanie zasobów. Bezpłatny TrueCrypt, a także komercyjne ArchiCrypt Pro i Steganos Safe służą do szyfrowania plików, folderów i całych partycji. Stosuje się je, aby zapobiec kradzieży prywatnych danych przez intruzów z Internetu, którzy chcą wedrzeć się do twojego komputera i naruszyć twoją prywatność.

Schowek na klucze. Używając tylko jednego hasła do wszystkich zasobów sieciowych, ułatwiasz zadanie sieciowym przestępcom. Każdy, komu uda się je ustalić, uzyska dostęp do wszystkich serwisów, z których korzystasz. W tym wypadku warto powierzyć swoje klucze takim narzędziom, jak chociażby KeePass Password Safe. Przechowują je w zaszyfrowanej bazie w swoistym wirtualnym sejfie. Nie będziesz musiał pamiętać wielu haseł, lecz tylko jedno - to, którym jest zabezpieczona baza KeePassa. Jednak nie wolno ci go zapomnieć, bo inaczej nie uda się odzyskać pozostałych. Dlatego możesz je zachować w bezpiecznym miejscu poza komputerem.

Poławiacze haseł. Ostrożność i zdrowy rozsądek to najskuteczniejsza broń w walce z phishingiem. Niektóre wiadomości pocztowe spreparowane przez oszustów można zdemaskować przez błędy językowe. Dodatkową pomoc zapewniają software'owe zapory sieciowe takie jak Comodo Firewall Pro i Zone Alarm, podając nazwy usług, które usiłują nawiązać połączenie z twoim komputerem. Oprócz tego warto stosować inne narzędzia anty-phishingowe - chociażby odpowiednie dodatki do przeglądarki Firefox takie jak NoScript i Phish Tank Site Checker.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: