Kraje na krawędzi załamania finansowego

Najbardziej zagrożona bankructwem jest Wenezuela, ale poważne problemy mają także Grecja i Argentyna. Największy wzrost ryzyka niewypłacalności dotyczy zadłużenia Irlandii. Najbezpieczniejsze jest, ponownie, zadłużenie Norwegii i Finlandii - wynika z rankingu CMA DataVision.

CMA DataVision po raz kolejny przedstawiła listę krajów najbardziej zagrożonych bankructwem (dane za III kw. br.). Ryzyko obliczane jest przy uwzględnieniu m.in. CDS (credit default swaps, czyli instrumenty pochodne służące do przenoszenia ryzyka kredytowego) oraz skumulowanego prawdopodobieństwa niewypłacalności. Na pierwszym miejscu listy znalazła się Wenezuela, na kolejnych Grecja i Argentyna. Najbardziej wzrosło ryzyko bankructwa Irlandii, Portugalii i USA.

Od lipca do września br. koszt ubezpieczenia długu Irlandii od niewypłacalności lub restrukturyzacji na okres pięciu lat wzrósł aż o 72% (zadłużenie Irlandii wynosi w tym roku 155 mld euro), zaś Portugalii o 30%, a USA o 28%.

Zobacz również:

  • Awaria w mBanku! Co się dzieje?
  • Salwador pierwszym państwem legalizującym Bitcoin

Wenezuela pozostaje krajem najbardziej zagrożonym bankructwem, jej skumulowane ryzyko niewypłacalności to 54,2%, na kolejnych miejscach znalazły się Grecja (48,7%), Argentyna (40,4%) i Pakistan (34,6%).

Irlandia znalazła się na piątym miejscu (33%), a na szóstym - Ukraina (32,3%). Kolejne pozycje na liście potencjalnych bankrutów to: Portugalia (30,2%), Dubaj (26,5%), Irak (26,4%), Rumunia (22,1%), Łotwa (20,8%), Węgry (20,4%), Islandia (21,7%), Liban (18,7%), Bułgaria (27,8%), Litwa (17,5%), Salwador (17,5%), Dominikana (17,6%), Chorwacja (16,6%).

Portugalia jest po raz pierwszy na niechlubnej liście, od razu znalazła się w pierwszej dziesiątce. Rumunia radzi sobie coraz lepiej i jej pozycja poprawiła się o dwa punkty.

Norwegia utrzymuje się na pierwszej pozycji listy krajów o najmniej ryzykownym zadłużeniu, na drugim miejscu jest Finlandia, a na trzecim Szwecja. Ryzyko długu USA wzrosło, kraj znalazł się dopiero na dziewiątej pozycji listy najmniej ryzykownych (spadek o sześć pozycji w porównaniu z poprzednią kwartalną edycją rankingu).