Kraków: piraci z giełdy zatrzymani

W wyniku policyjnego nalotu na krakowską giełdę elektroniczną, mieszczącą się przy ul. Balickiej, zatrzymanych zostało sześć osób podejrzanych o sprzedaż pirackich kopii oprogramowania komputerowego oraz materiałów multimedialnych.

Kontrola przeprowadzona przez funkcjonariuszy policji oraz Izby Celnej przyniosła żniwo w postaci ponad 3 tys. przejętych przez służby nielegalnych nośników z programami, muzyką i filmami. Kontrolę giełdowych stoisk poprzedziła blokada wszystkich wyjazdów z giełdy, co uniemożliwiło piratom ucieczkę.

Akcja przy ul. Balickiej przeprowadzona została równocześnie z kontrolą innych targowisk w Krakowie, w tym na Placu Nowym, gdzie zatrzymano cztery osoby, w których posiadaniu znaleziono nieautoryzowane kopie filmów, koncertów i gier na płytach DVD.

W marcu policja przeprowadziła w Krakowie trzy tego typu operacje, w czasie których zabezpieczyła 26 tys. nośników i zatrzymała łącznie 18 osób. Straty producentów i wydawców nielegalnie dystrybuowanych multimediów i programów szacowane są na 1,4 mln. złotych.