Kraków: policja zatrzymała skimmerów

Policjanci z Krakowa zatrzymali w ostatnich dniach dwóch skimmerów, złodziei wykradających dane właścicieli kart bankomatowych i numery rachunków bankowych. Aresztowani zostali dwaj obywatele Rumunii w wieku 23 i 38 lat.

Jak wynika z ustaleń Policji, informacje przechwytywane były za pomocą tzw. skimmera, czyli specjalnie przygotowanej nakładki bankomatowej umożliwiającej zeskanowanie informacji zawartych w pasku magnetycznym karty. Urządzenie wyposażone zostało dodatkowo w kamerkę pozwalającą na zarejestrowanie ruchu palców podczas wybierania numeru PIN.

Aresztowani to dwaj obywatele Rumunii w wieku 23 oraz 38 lat. Sprawcy nie spodziewali się nalotu Policji i kończyli właśnie "zbieranie danych" - jeden z mężczyzn zdemontował nakładkę i trzymając ją w kieszeni kurtki oczekiwał na przybycie "wspólnika".

Według wstępnych ustaleń, nie były to jedyne kradzieże jakich dopuścili się obydwaj mężczyźni na terenie Polski. Wiele wskazuje na to, że wcześniej (prawdopodobnie zaledwie parę dni przed pojawieniem się w Krakowie) instalowali oni podobne nakładki na bankomatach we Wrocławiu oraz Gliwicach.

W trakcie przeszukania, policjanci odnaleźli również sprzęt niezbędny do ściągania danych: nakładkę do bankomatu, laptop oraz nośniki pamięci masowej (na dyskach znajdowało się co najmniej kilka tysięcy plików tekstowych z danymi właścicieli oraz numerami rachunków bankowych). Przestępcy posiadali także specjalny program do przetwarzania skradzionych danych.

Policja ostrzega by osoby korzystające z bankomatów starały się zachować podstawowe środki ostrożności. Przed dokonaniem transakcji warto przyjrzeć się urządzeniu i sprawdzić czy nie widać, że zostało w jakiś sposób zmodyfikowane (np. przez zamontowanie specjalnych nakładek). Natomiast wpisując kod PIN, należy zasłaniać ręką klawiaturę tak, aby kod nie został zauważony przez inne osoby lub zarejestrowany przez kamerę (jeżeli przestępcy zdołali ją w pobliżu zainstalować).

Zobacz także:

Sochaczew: Policja złapała 17-letniego oszusta internetowego

Policja: pedofil złapany przez przypadek

Policja: wpadliśmy na trop niebezpiecznych hakerów