Kreatywna rewolucja Adobe

Kolejna wersja sztandarowego pakietu programów firmy Adobe, Creative Suite 2, oszałamia mnogością nowych funkcji i usprawnień. Możliwe, że do czasu wydania następnej użytkownicy CS2 będą mieli pełne ręce roboty.


Kolejna wersja sztandarowego pakietu programów firmy Adobe, Creative Suite 2, oszałamia mnogością nowych funkcji i usprawnień. Możliwe, że do czasu wydania następnej użytkownicy CS2 będą mieli pełne ręce roboty.

Pakiet dostępny jest jak zwykle w dwóch wariantach. W skład wersji Standard wchodzi edytor graficzny Photoshop CS2, Illustrator CS2 do pracy z grafiką wektorową oraz InDesign CS2 do składu tekstu (DTP). Wersja Premium wzbogacona jest o GoLive CS2 do tworzenia stron internetowych oraz Acrobata 7.0 Professional do tworzenia dokumentów PDF.

Nowy szeryf w mieście

Jedną z największych innowacji w Creative Suite 2 jest bez wątpienia Bridge. To następca znanej z Photoshopa CS przeglądarki plików (File Browser), rozbudowany i przeobrażony w swoiste centrum sterowania. Bridge może być uruchomiony z każdego programu pakietu CS2 i pozwala na podgląd zawartości plików PDF, PSD, AI, INDD, RAW oraz innych formatów, odczytywanych przez poprzednika. Można, oczywiście, skorzystać z wyszukiwarki, obsługującej zarówno metadane, jak i słowa kluczowe. Bridge zapewnia ponadto dostęp do listy ostatnio uruchamianych plików, listy ostatnio otwieranych katalogów, a także zakładki Favorites. Gdy zainstalujesz cały pakiet CS2, dodatkowo otrzymasz moduł Bridge Center z systemem pomocy, wbudowanym czytnikiem RSS, zbiorem krótkich porad dla użytkowników poszczególnych aplikacji, modułem pracy grupowej Version Cue oraz kartą do zarządzania kolorem (parametry zarządzania kolorem mogą funkcjonować w obrębie całego pakietu).

Ciekawie prezentuje się kolejna nowa funkcja CS2, dostępna z poziomu Bridge - Adobe Stock Photos. Jest to baza zdjęć "royalty-free" zbudowana z zasobów kilku dużych agencji, z której możesz wybierać fotografie, swobodnie przymierzać je do swoich projektów i w razie potrzeby kupować.

Skrzynka z narzędziami

Kreatywna rewolucja Adobe

Bridge Center - wcześniej była to tylko przeglądarka plików, teraz mamy centrum sterowania całym pakietem Creative Suite 2.

Photoshop CS2 zyskał pokaźny zestaw nowych narzędzi edycyjnych i filtrów. Poprawiono w nim środowisko pracy z plikami RAW, a także dodano obsługę 32-bitowych obrazów. Z nowych filtrów na pewno warto wspomnieć Vanishing Point. To imponujące narzędzie pozwala na malowanie, korekcję czy przekształcanie z zachowaniem istniejącej na obrazie perspektywy. Za pomocą rysowanej uprzednio siatki obiekt na zdjęciu zostanie precyzyjnie umieszczony i przekształcony, niezależnie od płaszczyzny, na której się znajdzie. Aby dodatkowo wtopić go w tło, dopasowywane są poziomy oraz kolory z sąsiadujących pikseli. Kolejne narzędzie, Image Warp, dosłownie opakowuje dany obiekt płaską grafiką. Z problemem wyostrzania sprytniej radzi sobie w Photoshopie CS2 polecenie Smart Sharpen. Możesz nim wybrać poziomy rozmycia, które chcesz kontrolować, zachowując odpowiednią szczegółowość, zarówno w ciemniejszych, jak i jaśniejszych rejonach zdjęcia. Filtr szumu skuteczniej redukuje artefakty i niezależnie kontroluje szum dla każdego kanału koloru. Prostą korekcję niedoskonałości zapewnia także Spot Healing Brush. W przeciwieństwie do klonowania, pędzel ten nie wymaga jednak pobierania próbki z punktu źródłowego. Znalazło się również miejsce dla filtrów korygujących niedoskonałości obiektywów aparatów fotograficznych. Zapewne, użytkownicy docenią też nowe możliwości edycji zdjęć RAW.

Nowe środowisko pracy Camera Raw pozwala teraz na pracę z kilkoma plikami jednocześnie. Do dyspozycji masz automatyczną opcję regulacji ekspozycji, kontrastu, nasilenia cieni i światła, a także kadrowanie. Ciekawie prezentuje się współpraca Photoshopa CS2 z Illustratorem CS2 i możliwość stosowania tzw. Smart Objects. Funkcja pozwala na dowolne skalowanie, obracanie i przekształcanie bitmap na warstwie bez utraty jego jakości. Obiekt wektorowy, który umieścisz w pliku Photoshopa CS2, jest nadal skalowalny, a po wprowadzeniu w nim zmian w Ilustratorze CS2 uaktualnia swój stan w drugim programie.

Wektory bez skrępowania

Kreatywna rewolucja Adobe

Efekt działania Live Trace i Live Paint w Ilustratorze CS2. Szybka konwersja bitmapy na wektory i kolorowanie.

Czas potrzebny na konwersję grafiki bitmapowej na wektorowy odpowiednik o wysokiej jakości na pewno się teraz skróci. A to wszystko dzięki nowym funkcjom Illustratora CS - Live Trace oraz powiązanej z nią Live Paint. Live Trace zapewnia szybką zamianę importowanej grafiki bitmapowej (czarno-białej i kolorowej) na postać wektorową. W stosunku do znanej z poprzednich wersji programu opcji Auto Trace, efekt takiej konwersji znacznie się poprawił. Całą operację możemy, oczywiście, kontrolować za pomocą odpowiedniego zestawu parametrów. Bardzo interesująca jest druga z funkcji - Live Paint. Traktuje ona dany rysunek jako jeden obiekt z wieloma regionami, z których każdy może być pomalowany na inny kolor. W ten sposób bardzo szybko zamienimy czarno-białą ilustrację w kolorową. Zbawienny w tym wypadku okazuje się również parametr Gap Options, który radzi sobie z problemem niedokładnie przecinających się linii. Koryguje przerwy lub funkcjonuje tak, jakby w danych miejscach w ogóle ich nie było.

Spośród wielu innych nowości w Illustratorze CS2 na pewno na uwagę zasługuje lepsza współpraca z pozostałymi programami pakietu Creative Suite 2. Można już teraz z poziomu Illustratora CS przywołać galerię efektów Photoshopa CS2. Działają tu również kompozycje warstw (Layer Comps), czyli możliwość zapisania kilku wariantów tego samego obrazka w jednym pliku. Pojawiła się paleta Control, która w zależności od wybranego obiektu, wyświetla na górze okna odpowiedni zestaw parametrów do zmodyfikowania. W Illustratorze CS2 poprawiono eksport do formatu SWF (Macromedia Flash), a także poszerzono obsługę formatów graficznych stosowanych w urządzeniach przenośnych. Posiadacze tabletów graficznych firmy Wacom także powinni czuć się usatysfakcjonowani. Projektanci pomyśleli również o lepszej współpracy z tymi urządzeniami.

Łatwy skład i łamanie

Kreatywna rewolucja Adobe

Odświeżony moduł Camera Raw w Photoshopie CS2 pozwala na jednoczesną pracę z kilkoma plikami RAW.

Podczas tworzenia InDesign CS2 programistom z Adobe przyświecała idea dalszego uproszczenia zadań powtarzanych wiele razy podczas składu i łamania tekstu. W praktyce oznaczać to może mniej zarwanych nocy w biurze. Pierwszym etapem mają być style obiektów. Panel kontrolny Object Styles pozwala nadawać obiektom wiele stylistycznych parametrów (na przykład wypełnienie, przezroczystość, cień, wcięcie tekstu) i łatwo przenosić je na inne obiekty. Co więcej możemy tworzyć powiązania pomiędzy stylami. Gdy jeden z nich się zmieni, automatycznie zmienią się wszystkie pozostałe.

Przydać się może również opcja zachowywania obiektów tworzonych w InDesign CS lub importowanych jako fragmentów (Snippets) do ponownego wykorzystania w innym miejscu. Zachowują przy tym wszystkie metadane oryginału wraz z jego położeniem.

W InDesign CS2 znacznie uproszczono pracę z tekstem. Dowolne fragmenty można przeciągać pomiędzy akapitami, ramkami, widokami i dokumentami, a nawet pobierać z innej aplikacji. Podczas pisania bezpośrednio w programie działa opcja automatycznej korekty. Zmienił się również sposób traktowania stylów w importowanych dokumentach Worda i plikach RTF. Można zmienić nazwy importowanych stylów, aby nie powodowały konfliktów ze stylami w programie.

Z innych funkcji w najnowszej wersji InDesign trzeba wspomnieć obsługę stopek (włącznie z importem z Worda), eksport stron jako samodzielnych plików JPG, umieszczanie zawartości wielostronicowych plików PDF czy podgląd czcionek w trybie WYSIWYG.

CSS na poważnie

Wraz z ukazaniem się GoLive CS2, stało się jasne, że Adobe stawia na kaskadowe arkusze stylów (Cascading Style Sheets, CSS). Podczas gdy konkurencja jedynie usprawniła obsługę CSS w swoich najnowszych produktach, w GoLive CS2 style stają się fundamentalnym składnikiem budowy stron WWW . Możesz teraz tworzyć, edytować i przyporządkować style na wiele różnych sposobów. Mniej obeznanym z tą technologią GoLive CS2 zapewnia kilka zdefiniowanych schematów stron. Interfejs edytora CSS został podzielony na dwa okna. W jednym widnieje arkusz stylu, a w drugim korespondujący z nim kod HTML.

W obecnej wersji programu domyślny typ nowego dokumentu zmienił się z HTML 4 Transitional w XHTML 1 Transitional. Tu również widoczna jest ściślejsza integracja z pozostałymi składnikami Creative Suite 2. Pliki JPEG mogą być teraz automatycznie zamienione na obiekty typu Smart Objects. Moduł eksportu do dokumentu PDF został zoptymalizowany pod kątem urządzeń przenośnych (Mobile PDF), z zachowaniem odpowiednich restrykcji dotyczących kopiowania i drukowania. Poprawiono wersjowanie plików i zabezpieczono połączenia FTP (dodając obsługę protokołu SSL oraz tunelowania SSH). Funkcja Paste Special umożliwia większą kontrolę nad wklejaniem tekstu z Worda. Oprócz fundamentalnych zmian dotyczących CSS w GoLive CS2 postawiono na szersze niż do tej pory możliwości projektowania witryn WWW dopasowanych do przeglądania za pomocą urządzeń przenośnych - telefonów komórkowych czy handheldów. Projektującym animowane strony na mniejsze ekrany zapewne przyda się SVG Editor, narzędzie zgodne ze standardem SVG Tiny (SVG-t). Możesz dodawać przyciski sterujące odtwarzaniem animacji poprzez Javę lub JavaScript albo skorzystać z pakietu developerskiego (SDK) do przystosowania mobilnych stron do określonych środowisk przenośnych. GoLive CS2 pozwala nawet na podgląd gotowej strony w telefonie komórkowym wyposażonym w bezprzewodową łączność w standardzie Bluetooth. Są także programowe emulatory różnych telefonów komórkowych i zostały one dołączone do programu GoLive CS2.

Ile to kosztuje

Adobe Creative Suite 2 Standard - 899 USD

Adobe Creative Suite 2 Premium - 1199 USD

Informacje: http://www.adobe.com