Kreatywna rozgrywka

Firma Creative Labs zaprezentowała całą gamę produktów, które powinny zainteresować przede wszystkim miłośników komputerowej rozrywki.

Firma Creative Labs zaprezentowała całą gamę produktów, które powinny zainteresować przede wszystkim miłośników komputerowej rozrywki.

Kreatywna rozgrywka
Najciekawiej prezentuje się karta graficzna oparta na najnowszym procesorze NVidii - GeForce 256. Procesor ten, według zapowiedzi, ma otworzyć nowy etap w historii kart graficznych 3D. Opublikowana oficjalna specyfikacja pozwala przypuszczać, że tym razem nie będą to tylko czcze obietnice. Specjalnie opracowano nawet nazwę kart wykorzystujących nowy chip - GPU (Graphical Processing Unit, czyli "graficzna jednostka przetwarzająca").

Najważniejsza innowacja polega na przejęciu przez kartę zadań związanych z generowaniem wielokątów, z których zbudowane są trójwymiarowe obiekty i wizualizacją ich oświetlenia. Do tej pory obliczenia wykonywał procesor komputera, teraz zostanie on zdecydowanie odciążony. Firma szacuje, że od 20 do 50 procent wykonywanych do tej pory przez jednostkę centralną operacji zostanie przejętych przez kartę graficzną. Oznacza to, że programiści będą mogli wykorzystać w większym stopniu procesor do np. procedur związanych ze sztuczną inteligencją w grach komputerowych. Jednocześnie w grach wydajność grafiki w znacznie mniejszym stopniu zależeć będzie od wydajności samego procesora - różnica pomiędzy Pentium II 400MHz a Pentium III 550MHz nie powinna być dostrzegalna.

Karta nie jest jednak przeznaczona dla graczy, którzy przyzwyczajeni są do wysokich rozdzielczości przy 32-bitowym kolorze. Przedstawiciele Creative Labs podczas prezentacji karty potwierdzili, że w tych zastosowaniach wydajniejsze mogą okazać się karty z najnowszym układem przygotowywanym przez firmę 3Dfx. Głównym założeniem konstruktorów było zbudowanie procesora, który jest w stanie generować bardzo złożone sceny, zachowując dobrą wydajność. Nie będą się zdarzać zatem sytuacje, w których ona wyraźnie spada, gdy na ekranie pojawia się wiele obiektów.

Karta będzie wyposażona w 32 MB pamięci, rdzeń i pamięć taktowane są odpowiednio z częstotliwością 120 i 166 MHz. Wartości te nie są wygórowane, ale trzeba wziąć pod uwagę, że 20 milionów tranzystorów w procesorze GeForce produkuje bardzo dużo ciepła. Niestety, w Europie karta będzie sprzedawana w wersji bez wyjścia telewizyjnego. Na taką decyzję wpłynęła chęć obniżenia i tak wysokiej ceny karty, za którą w USA trzeba zapłacić blisko 400 USD. Znacznie jednak zmniejsza to użyteczność wbudowanych funkcji wspomagających odtwarzanie DVD - w tym wypadku monitor nie jest w stanie zastąpić dobrej jakości telewizora.

Kreatywna rozgrywka
Niewątpliwie natomiast miłośnicy DVD ucieszą się z innego produktu Creative Labs - zestawu głośników DeskTop Theater DTT 2500. To najnowszy i najbardziej zaawansowany produkt firmy w dziedzinie systemów głośnikowych. Komplet składa się z pięciu głośników, subwoofera i amplitunera z wbudowanym dekoderem Dolby Digital.

Konstrukcja oparta jest na dobrze znanym zestawie FourPointSurround FPS2000, bardzo wysoko ocenianym w wielu testach. Najważniejsze zmiany zaszły wewnątrz subwoofera - znaczną część znajdujących się tu układów elektronicznych przeniesiono do amplitunera, co pozwoliło na zastosowanie większego i bardziej wydajnego głośnika. Druga z istotnych zmian - wbudowanie dekodera dźwięku Dolby Digital - sprawiła, że możliwe stało się pełne wykorzystanie rozwiązań oferowanych przez standard DVD.

Moc muzyczna głośników satelitarnych to 7 W, a subwoofera - 20 W. Pomimo pozornie niewielkich wartości, głośniki te, według zapewnień producenta, emitują niezwykle czysty i mocny dźwięk. Creative przewiduje nawet, że DT2500 mogą zastąpić głośniki używane do tej pory z popularnym sprzętem muzycznym (w zestawie są wysokiej jakości przewody, które można wykorzystać do podłączenia z zestawem hi-fi).

Uzupełnieniem głośników będą dwie nowe karty dźwiękowe. Dotychczasowa wersja "Value" Sound Blastera Live! zostanie zastąpiona przez wersję X-Gamer, natomiast w miejsce Sound Blastera Live! firma wprowadza Platinum. Zmiany nie są rewolucyjne - sercem kart pozostanie dobrze znany chip EMU10K1, ale kilka innowacji zasługuje na uwagę.

Najważniejszą różnicą pomiędzy wersją X-Gamer a Value jest wyjście "Creative DIN", które umożliwia cyfrowe połączenie karty z głośnikami wykorzystującymi to złącze. Pozwala to znacznie ograniczyć koszty uzyskania cyfrowego dźwięku.

Dodatkowy panel z wejściami i wyjściami cyfrowymi, znany z dotychczasowy pełnych wersji Sound Blastera Live!, został w wersji Platinum zastąpiony przez specjalny panel montowany z przodu komputera. Znalazły się tam złącza SPDIF, Midi, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, złącze DIN i regulacja głośności. Umieszczenie wszystkich wejść i wyjść z przodu komputera znacznie ułatwia dostęp, co docenią wszyscy, których komputery stoją pod biurkiem.