Kreatywny kapitalizm Billa Gatesa - pomagać biednym

W szwajcarskim Davos na World Economic Forum Bill Gates wraz z żoną zaapelował o kontynuację pomocy dla zagranicy pomimo kryzysu ekonomicznego. Ogłosił także nową dotację na ten cel w wysokości 34 milionów dolarów. Przekazana ona została Global Network for Neglected Tropical Diseases Control.

Organizacja ta współpracuje z WHO zwalczając choroby dotykające ludzi biednych w klimatach tropikalnych i pustynnych. Żona twórcy systemu Windows, która wraz z mężem prowadzi fundację Billa i Melindy Gates zapowiedziała, że GNNTDC będzie starała się pozyskiwać nowych inwestorów. Ponadto wydawanie pieniędzy ma być raportowane czyniąc funkcjonowanie przedsięwzięcia transparentnym.

Jako potwierdzenie tych słów Global Network prezentuje szczegółowe raporty efektów każdej z dotacji. Przykładowo, dotacja w wysokości 3,6 mln dolarów w Liberii zaowocuje leczeniem niemal 3/4 populacji kraju. Jest to możliwe dzięki dobremu zarządzaniu funduszami. Jak przyznał założyciel Microsoftu - "obecnie pomoc zorganizowana jest lepiej niż w przeszłości. Przy nowym zarządzaniu więcej pieniędzy przeznaczane jest na leki i jedzenie". Dzięki lepszemu wykorzystaniu funduszy do 2020 roku najbardziej problematyczne choroby regionów objętych pomocą mają być wyeliminowane całkowicie.

Według zapowiedzi fundacji przekazane właśnie 34 miliony dolarów mają zakończyć cierpienie niemal 1,5 miliarda ludzi z całego świata. Będą to osoby żyjące za stawkę dzienną mniejszą niż 1,25 dolara. Jednym ze sposobów na poprawię życia tych ludzi ma być dostarczenie szczepionek. Fundacja wspiera naukowców pracujących nad lekami, które wykorzystywane będą w przyszłości. Jeśli uda się opracować choćby 6 szczepionek oznaczać to będzie zmniejszenie śmiertelności dzieci o ponad połowę. Przypomnijmy, że wcześniejsze akcje charytatywne tego typu już obecnie wpłynęły na znaczny spadek tych statystyk.

W minionym tygodniu fundacja Gatesa przekazała także 255 milionów dolarów dotacji na walkę z chorobą Heinego-Medina. "Mamy nadzieję, że dzięki staraniom i zwracaniu uwagi na ten problem uda nam się całkowicie zwalczyć polio podobnie jak udało się to z ospą w latach 70-tych" - powiedział Bill Gates, który w zeszłym roku na World Economic Forum 2008 Gates wezwał do kreatywnego kapitalizmu.

Przed World Economic Forum w Davos założyciel Microsoftu odbył spotkanie z producentami z branży spożywczej. Rozmowy dotyczyły wykorzystania ich potencjału technologicznego, siły nabywczej jak i możliwości logistycznych by wspomóc działania charytatywne. Podsumowując efekty rozmów Gates powiedział : "Doskonale jest widzieć, że również biznes zaangażował się w tę pracę. Właśnie to miałem na myśli mówiąc o kreatywnym kapitalizmie".

Więcej w materiale wideo.

Poniżej wideo związane z zeszłotygodniowym przekazaniem pieniędzy przez fundację Billa i Melindy Gates.