Kredyt dla pingwina

Zwolennicy Linuxa mogą ubiegać się o specjalne karty kredytowe, dzięki którym w części będzie finansowany rozwój tej platformy systemowej.

Użytkownicy zaangażowani w rozwój systemu Linux, oprócz bezpłatnego przekazywania tworzonego przez siebie kodu systemu, mogą teraz finansowo wspomagać rozwój platformy. Organizacja Linux Fund, we współpracy z amerykańskim Maryland Bank National Association, rozpoczęła dystrybucję specjalnych kart kredytowych MasterCard z logo pingwina - symbolem systemu Linux. Pewien procent (mniej niż 1) wartości zakupów dokonywanych za pomocą tej karty będzie przekazywany na specjalny fundusz rozwoju systemu Linux.

Z szacunków Linux Fund wynika, iż dzięki pozyskanym finansom będzie możliwe ustanowienie funduszu wynoszącego ok. 5000 USD na miesiąc, z którego będzie przekazywane wsparcie finansowe dla osób zajmujących się rozwijaniem systemu lub aplikacji dla niego. Dotychczas tylko jeden programista zwrócił się do organizacji z prośbą o zastrzyk gotówki (1000 USD), niezbędny do ukończenia tworzonej przez siebie aplikacji, służącej do druku nalepek. O wydanie karty MasterCard zwróciło się natomiast około 4000 osób, wśród których znalazł się Linus Torvalds, twórca systemu Linux.

Benjamin Cox, 22-letni pomysłodawca tego przedsięwzięcia, twierdzi, że karty kredytowe są dla fanatyków Linuxa sposobem na okazanie poparcia idei tworzenia tej platformy. Akcja ta przyczyni się też do szerszej popularyzacji systemu. Jego zdaniem charakterystyczna karta z symbolem pingwina będzie przykuwać uwagę sprzedawców, którzy, jeśli jeszcze nie znają Linuxa, z pewnością dowiedzą się o jego istnieniu od osób dokonujących zakupów.


Zobacz również