Kręgosłup komputera

Wybór płyty głównej jest jedną z najważniejszych decyzji przy zakupie lub modernizacji komputera. Płyta główna determinuje nie tylko rodzaj procesora, jakiego będziemy mogli użyć, ale także przyszłą rozbudowę systemu - "wąskim gardłem" jest liczba złączy AGP/PCI/ISA i liczba banków pamięci. Być może warto rozważyć zakup płyty głównej wyposażonej w zintegrowane układy grafiki i dźwięku, co pozwoli obniżyć koszt komputera.


Wybór płyty głównej jest jedną z najważniejszych decyzji przy zakupie lub modernizacji komputera. Płyta główna determinuje nie tylko rodzaj procesora, jakiego będziemy mogli użyć, ale także przyszłą rozbudowę systemu - "wąskim gardłem" jest liczba złączy AGP/PCI/ISA i liczba banków pamięci. Być może warto rozważyć zakup płyty głównej wyposażonej w zintegrowane układy grafiki i dźwięku, co pozwoli obniżyć koszt komputera.

MSI MS-6163

Chociaż instalacja procesora na tej płycie wymaga manipulowania zworkami, procedura nie sprawia kłopotów. Oprócz samego urządzenia użytkownik otrzymuje w pudełku pokaźny zestaw dodatków. Warto wspomnieć chociażby o programie antywirusowym.

AZZA PT-6IBD

Zaletą płyty jest duża liczba banków pamięci (4) oraz automatyczne ustawianie napięcia procesora. Płyta nie obsługuje, niestety, Ultra DMA/66. Do płyty, oprócz sterowników i programu antywirusowego, dołączony jest także program Vritual Drive, umożliwiający tworzenie obrazów krążków CD na twardym dysku.

AZZA PT-6VBP

PT-6VBP wyróżnia się sporymi możliwościami rozbudowy Đ ma trzy banki pamięci, dwa złącza ISA i 5 PCI. Dodatkowe zalety to monitorowanie pracy komputera oraz automatyczne ustawianie napięcia procesora. Do płyty dołączony jest Virutal Drive.

AZZA PT-DIZX

Na tej płycie głównej, podobnie jak w modelu PT-DIBX, znajdziemy dwa gniazda procesora. Tutaj również mamy do czynienia z systemem jednoprocesorowym, ale z możliwością używania zarówno procesorów wymagających gniazda Slot 1, jak i tych umieszczanych w Socket 370. Szkoda, że płyta została wyposażona tylko w dwa banki pamięci.

MSI MS-6168

Płyta wyposażona jest w akcelerator Voodoo3 2000 oraz kartę muzyczną (a właściwie układ Creative ES1373). W dodatkach znajdziemy program antywirusowy oraz - uwaga - śledź z przewodem i portem szeregowym (na płycie "nie zmieścił się" COM 2).

AZZA PT-DIBX

Płyta ma w dwa gniazda proce-sora: Slot 1 i Socket 370. Nie oznacza to wprawdzie, że możemy zbudować system dwuprocesorowy, lecz daje możliwość używania zamiennie procesorów wykorzystujących jedno z tych złączy. Płyta zawiera układ pełniący rolę karty dźwiękowej oraz specjalizowany układ monitorujący pracę systemu. W pudełku znajdziemy także program Virtual Drive.

AZZA PT-TILX

Płyta PT-TILX cechuje się bezzworkową instalacją procesora - napięcie ustawiane jest automatycznie, a częstotliwość można wybrać w BIOS-ie. Jest wyposażona w zintegrowaną kartę dźwiękową (układ Avance Logic ALS300). Podobnie jak poprzednie płyty AZZA, ta również potrafi nadzorować działanie systemu.

Abit BE6

Możliwości rozbudowy komputera opartego na płycie Abit BE6 są duże: mamy do dyspozycji pięć gniazd PCI, dwa ISA, pojedyncze gniaz-do AGP i trzy banki pamięci. Płyta umożliwia także przyłączenie trzech wiatraczków, a w pudełku, prócz typowych dodatków, znajdziemy także czujnik temperatury.

Abit BP6

To jedyna w tym zestawieniu płyta umożliwiająca zbudowanie systemu dwuprocesorowego, a więc przeznaczona dla wymagających użytkowników. Oczywiście użycie dwóch procesorów ma sens tylko wtedy, gdy system operacyjny jest w stanie wykorzystać dodatkową jednostkę obliczeniową (Windows NT, Linux, BeOS...). W przeciwnym wypadku nawet zamontowanie drugiego procesora nie zmieni wydajności systemu.

FIC PAG-2130

Płyta jest wyposażona w zintegrowane układ grafiki, dzięki czemu możemy podłączyć monitor wprost do portu na płycie. Port audio (wyjście na słuchawki i wzmacniacz, wejście mikrofonu oraz game port) wskazuje na obecność zintegrowanej karty dźwiękowej. Ciekawostka: chociaż w instrukcji obsługi płyty znajdziemy wzmiankę o dwóch portach szeregowych, faktycznie jest tylko jeden.

FIC PAG-6110

Chociaż ta płyta główna nie jest wyposażona w układ pełniący rolę karty dźwiękowej, znajdziemy na niej port audio. Dodatkowo mamy możliwość podłączenia trzeciego portu USB - odpowiednie gniazdo znajduje się w przedniej części płyty. Egzemplarz, który otrzymaliśmy do testów, był pozbawiony baterii, lecz można to uznać za odosobniony wypadek.

FIC CE31-A

Płyta CE31-A zawiera układy odpowiadające funkcjonalnie karcie grafiki i karcie dźwiękowej. Znajdziemy więc również port audio i wyjście na monitor. Płyta CE31-A jest, niestety,"kompaktowa" nie tylko pod tym względem Đ mamy do dyspozycji tylko trzy złącza PCI i 1 ISA.