Kręgosłup w pudełku

Tak jak dla człowieka kręgosłup jest konstrukcją nośną, tak dla sieci komputerowej podstawą wydajnego działania jest jej szkielet. Istnieją urządzenia, które kierując ruchem danych w tym rdzeniu, potrafią być zarazem sercem i mózgiem sieci. Takim produktem jest Switch 4007.


Tak jak dla człowieka kręgosłup jest konstrukcją nośną, tak dla sieci komputerowej podstawą wydajnego działania jest jej szkielet. Istnieją urządzenia, które kierując ruchem danych w tym rdzeniu, potrafią być zarazem sercem i mózgiem sieci. Takim produktem jest Switch 4007.

Nowoczesna sieć komputerowa musi być szybka, niezawodna i skalowalna. Byłoby również dobrze, gdyby dało się nią w łatwy sposób zarządzać i błyskawicznie eliminować pojawiające się wąskie gardła. W przypadku małych sieci nieduża liczba klientów i urządzeń aktywnych (przełączniki, routery) umożliwia administratorowi trzymanie ręki na pulsie i panowanie nad wszystkim. Jeśli sieć się rozrasta, nagle ze zdumieniem spostrzegasz, że kompletnie nie wiesz, co się dzieje. Pewne stacje klientów przestają się widzieć, sieć pracuje jak żółw, dyski serwerów są rozpalone do czerwoności, a efektu nie widać. Aby zapanować nad tym rozgardiaszem, potrzebujesz urządzenia, które wykona większość zadań związanych z kierowaniem ruchem w sieci. Potrzebny jest mózg.

Kompaktowy Rolls-Royce

Kręgosłup w pudełku

Zestawy

Przełącznik oznaczony symbolem 4007 stanowi kontynuację linii zaawansowanych rozwiązań 3Com objętych dotychczas wspólną nazwą CoreBulider. Urządzenia takie skierowane są do klientów, którym zależy na wysokiej jakości i niezawodności pracy sieci. Nazywa się je "szkieletami w pudełku", ponieważ muszą spełniać wszystkie zadania sprzętu przeznaczonego do realizacji łączności na głównych magistralach sieci komputerowej. Szkieletem nazywa się odcinki okablowania między urządzeniami aktywnymi. Odcinki te są z reguły najbardziej obciążone, gdyż kumuluje się na nich ruch pochodzący od serwerów i stacji klienckich. Aby zapewnić dużą elastyczność pracy, Switch 4007 został zaprojektowany jako urządzenie wielomodułowe. Obudowa przełącznika może pomieścić dziewięć ściśle ze sobą współpracujących urządzeń. Każdy przełącznik musi zawierać gigabitowy moduł główny, nazywany centralną maszyną przełączającą, oraz moduł zarządzający. Pozostałe można dobierać według potrzeb. Jeśli Twoja sieć się rozrośnie lub będzie wymagała szybkiej modernizacji, możesz po prostu dołożyć odpowiedni moduł albo wymienić go na inny.

Chcąc wyjść naprzeciw potrzebom użytkowników, firma 3Com na początek proponuje cztery gotowe do pracy konfiguracje, tak zwane starter kity. W zależności od wymaganej szybkości działania i od przeznaczenia możesz wybrać odpowiedni dla siebie zestaw. Pierwszy z nich, Layer 3 Gigabit Ethernet Starter Kit, zawiera elementy najbardziej zaawansowane technicznie. Umożliwiają one bardzo szybką realizację przełączania pakietów na poziomie warstwy trzeciej modelu OSI. Dla zapominalskich krótkie przypomnienie - trzecia warstwa OSI to warstwa sieciowa. Odpowiada za schemat adresowania na poziomie protokołów (IP, IPX lub AppleTalk) oraz określa segmentację sieci. Przełączniki warstwy trzeciej, podobnie do zwyczajnych przełączników, analizują każdą trafiającą do nich ramkę. Różnicę stanowi to, że sięgają głębiej, ponieważ ich zadaniem jest badanie zawartości nagłówka protokołu sieciowego, a nie ethernetowego. Odnaleziony tam adres określa dalszą drogę ramki.

Kręgosłup w pudełku

Switch 4007 w pełnej konfiguracji

Wymieniony wyżej Starter Kit oferuje 13 gniazdek gigabitowych. Dziewięć to porty do podłączeń światłowodowych (1000Base-SX), pozostałe cztery to gniazda na interfejsy GBIC (Gigabit Interface Converter). Do portów GBIC możesz zainstalować odpowiedni transceiver (konwerter okablowania) w celu podłączenia innego medium transmisyjnego, na przykład mającego większy zasięg światłowodu jednomodowego. Przykładowo, w tej chwili maksymalna odległość na światłowodzie jednomodowym z uźyciem GBIC typu "long haulŇ to 70 km!

Drugi z oferowanych zestawów, Gigabit Ethernet Layer 2 Starter Kit, przeznaczony jest dla użytkowników, których sieć oparta jest również na światłowodowej technologii gigabitowej, ale nie trzeba w niej stosować przełączania w warstwie trzeciej, czyli nie ma w niej wielu wyodrębnionych segmentów. W zestawie otrzymujesz osiemnaście portów światłowodowych (1000Base-SX).

Ostatnie dwa zestawy fabryczne to produkty przygotowane do połączenia szkieletu sieci pracujących z prędkością 100 Mb/s z równoczesnym zastosowaniem przełączania w warstwie 3. Główną różnicę między nimi stanowi kategoria i liczba dostępnych portów przyłączeniowych. Fast Ethernet Layer 3 Copper Starter Kit jest przeznaczony do sieci opartych na kablu miedzianym, czyli popularnej skrętce telefonicznej kategorii 5. Zawiera 48 gniazdek RJ-45 (12 przełączających w warstwie 3 i 36 w warstwie 2). Drugim produktem podstawowym dla Fast Ethernetu jest Fast Ethernet Layer 3 Fiber Starter Kit. Jak wskazuje nazwa, podstawowym nośnikiem, który będzie można tu podłączyć, jest światłowód. Zestaw zawiera 20 portów 100Base-FX, ale także 12 portów 10/100 Mb/s (operujących w warstwie 3), przeznaczonych dla kabla kategorii 5.

Rozbudowa na gorąco

Jak już wspomniano, Switch 4007 jest rozwiązaniem modułowym. Oferowane zestawy fabryczne to tak zwany dobry początek. Ich zadaniem jest utworzenie środowiska podstawowego dla przedsiębiorstwa. Reszta leży już w gestii administratora.

Co prawda, istnieje pewna grupa modułów, których obecność w przełączniku jest konieczna, ale tak czy inaczej, możesz dowolnie obsadzić jeszcze co najmniej cztery sloty (w sumie Switch 4007 ma sześć slotów na moduły Fast Ethernet/Gigabit Ethernet).

Kręgosłup w pudełku

Moduły

Głównym elementem przełącznika, oprócz podstawowej maszyny przełączającej, jest moduł zarządzania (4007 EME). Umożliwia on administratorowi zarządzanie przełącznikiem. Dodatkowo generuje sygnały kontrolne i monitorujące, niezbędne do pracy całego urządzenia. Przełącznikiem można administrować na kilka sposobów. Na płycie czołowej produktu znajdują się porty pozwalające na podłączenie się do przełącznika. W zależności od sytuacji do zarządzania systemem możesz wykorzystać modem, terminal (poprzez kabel szeregowy) lub zwyczajny komputer zaopatrzony w kartę sieciową (gniazdo RJ-45). Aby ułatwić administratorom życie, firma 3Com oferuje do monitorowania przełącznika darmowy program Transcend Network Supervisor. Do pełnej administracji można wykorzystać wbudowany w urządzenie interfejs WWW, telnet lub zaawansowaną aplikację Transcend Enterprise Manager / Transcend Network Control Services. Po połączeniu się z produktem za pomocą modemu lub sieci uruchamiasz dowolną przeglądarkę i za pomocą czytelnego, graficznego interfejsu modyfikujesz parametry przełącznika. Ponieważ moduł zarządzania jest konieczny do działania urządzenia i jego awaria mogłaby spowodować zatrzymanie pracy, możesz wyposażyć przełącznik w zapasowy moduł. W obudowie jest do tego przygotowany wolny slot. Po zainstalowaniu modułu nadmiarowego, nawet jeśli wystąpi jakaś usterka, dla zwykłego użytkownika pozostanie niezauważalna. Sieć będzie pracowała dalej. W podobny sposób możesz również przeciwdziałać ewentualnym uszkodzeniom zasilacza. Z tyłu obudowy znajduje się miejsce na dodatkowy moduł zasilania. Niewątpliwie ucieszy każdego z administratorów to, że zarówno moduł zarządzania jak i zasilania, są typu Hot-Plug. Można je dokładać lub wymieniać bez przerywania pracy urządzenia.