Kręte ścieżki kredytowe

Kredyt samochodowy w Stanach Zjednoczonych powinien być oprocentowany zależnie od marki kupowanego samochodu - taki wniosek wysnuli autorzy artykułu poświęconego kredytom na zakup samochodu. Artykuł ukaże się w październiku br. w zbiorze "Household Credit Usage" w wydawnictwie Palgrave MacMillan.

Zbiór jest pokłosiem badań nad historią 7 tys. pożyczek udzielonych przez pewien bank pomiędzy 1998 a 2003 r. Wykazało ono między innymi, że nabywcy aut amerykańskich dużo częściej popadają w kłopoty finansowe. Na przykład nabywcy Saturna, dzieła GM, 22. razy częściej niż nabywcy aut Toyoty mają kłopoty ze spłaceniem pożyczki na samochód. Ogółem, pożyczki na samochody japońskie były zagrożone o 56% rzadziej niż pożyczki na samochody amerykańskie. Pożyczki na samochody europejskie były zagrożone o 50% rzadziej niż pożyczki na samochody amerykańskie.

Autorzy badania Sumit Agarwal, Brent W. Ambrose (ci dwaj ekonomiści reprezentujący Fed w Chicago oraz Uniwersytet Pensylwański, są zarazem redaktorami całej publikacji) i Souphala Chomsisengphet uważają na tej podstawie, że uzasadnione byłoby udzielanie pożyczek na samochody amerykańskie na większy procent, aby zabezpieczyć wyższe ryzyko niespłacenia pożyczki. Producenci samochodów oferujący własne systemy finansowania powinni natomiast podnieść ceny aut, żeby także uwzględnić owo ryzyko.

I jeszcze słowo o publikacji. Książka zawiera zbiór esejów poświęconych wykorzystaniu instrumentów finansowych przez amerykańskie gospodarstwa domowe, autorstwa uznanych badaczy problemu. Jest ona z pewnością szczególnie oczekiwana w kontekście ostatnich wydarzeń Stanów Zjednoczonych, gdzie załamanie na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych, wywołane pogorszeniem sytuacji pożyczkobiorców, zachwiało całym rynkiem, czego skutki odczuwalne są także na naszej giełdzie. Jak zauważają redaktorzy książki, o ile wykorzystanie instrumentów finansowych przez korporacje doczekało się wszechstronnego opisu, to stosowanie różnych możliwości finansowania konsumpcji i oszczędzania przez gospodarstwa domowe oraz uwarunkowania podejmowanych przez nie decyzji finansowych, nie doczekały się dotąd obszerniejszego omówienia.