Krew astronautów materiałem do budowy baz na Księżycu i Marsie

Materiały do budowy kolonii na Marsie będą wykorzystywały krew astronautów i pył księżycowy. Co ciekawe, historia pamięta tego typu budowy na Ziemi.

Krew astronautów materiałem do budowy baz na Księżycu i Marsie

pixabay.com

Koszty wystrzelenia rakiety są ogromne, więc przeniesienie wszystkiego, co jest potrzebne do zasiedlenia na Księżycu lub Marsie – jak cegła, zaprawa murarska, beton i inne materiały budowlane – jest prawie nieosiągalne. Z tego powodu naukowcy szukają różnych alternatyw, które pomogły ludziom osiedlić się na innej planecie, w tym badają sposoby uprawy roślin, produkcji paliwa rakietowego i budowania konstrukcji z materiałów pozaziemskich.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze (UM) w badaniu opublikowanym na łamach Materials Today Bio wykazali intrygującą możliwość wytwarzania twardej cegły z pyłu księżycowego i białka znajdującego się w ludzkiej krwi. Albumina surowicy ludzkiej połączona z symulowaną glebą Księżyca i Marsa, stworzyła biokompozytowy materiał o trwałości i wytrzymałości podobnej do betonu. Dodatkowo materiał nazwany AstroCrete można wzmacniać za pomocą mocznika, który znajduje się w moczu, pocie czy łzach.

Co ciekawe, pomysł ten był już wykorzystywany w wielu kulturach. Osadnicy używali niegdyś świńską krew jako spoiwo materiałów budowlanych. Główny autor badania, Aled Roberts, badacz z University of Manchester w Anglii, powiedział:

To ekscytujące, że główne wyzwanie ery kosmicznej mogło zostać rozwiązane w oparciu o inspiracje średniowieczną technologią.

Według naukowców w ciągu 72-tygodniowej misji na Marsa jeden astronauta mógłby wyprodukować wystarczającą ilość białka albuminy surowicy ludzkiej, aby zbudować przestrzeń habitatu. Zbieranie HSA wymagałoby jednak regularnego pobierania krwi. Biorąc pod uwagę stres, izolację i dawki promieniowania, na które narażeni są astronauci, pomysł ten jest co najmniej niepokojący.

Zobacz także: NASA ostrzega przed inteligentnymi samochodami

Źródło: space.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: